Въпрос на чест е за домакинята да сложи зимнина в бидон или буркани. Безспорно най-приготвяната у нас туршия е царската туршия, която заема почетно място на трапезата и е най-доброто мезе за ракията. Затова обикновено в края на лятото и началото на есента рязко се увеличава търсенето на камби, карфиол, зелени домати, моркови и др. зеленчуци. И въпреки че, колкото майстори, толкова и рецепти за царска туршия има, основните принципи при слагането ѝ са еднакви.
Истинските майстори в кухнята ще ви разкажат подробно и с любов как се реди царска туршия. Всъщност редът на зеленчуците не е важен, важно е те да са с еднаква големина, за да се овкусят еднакво и да са удобни за консумация. Затова главите карфиол се накъсват на розички, морковите се режат и т.н.
Така приготвените зеленчуци се разбъркват и след това се слагат в бидона или буркани пласт по пласт, като всеки пласт внимателно се притъпка, за да може максимално да се изкара излишния въздух. След това продуктите се заливат с предварително приготвената марината, която може да бъде различна в зависимост от вкуса.
Царската туршия в буркани по правило се затваря и стерилизира за няколко минути. При царската туршия в бидон след последния пласт зеленчуци се полага венец от стръкове целина или вишневи пръчки, които да образуват своеобразна решетка и да не позволяват на зеленчуците да изплуват над маринатата. Когато туршията втаса и придобие онзи вкус, който се харесва на майсторите, процесът на ферментация се пресича и се съхранява на хладно.
В сезона на туршиите опитай непременно нашата царска туршия без варене или царската туршия с аспирин.
Коментари