Представяме ви рецепта за вкусна и евтина напитка, особено подходяща за тези, които са отказали животинската храна, не понасят лактоза или просто искат да внесат разнообразие в менюто си.
Какво ви трябва, за да си приготвите овесено мляко?
100 г овесени ядки (може да са фино смлени, може и цели);
900 мл вода.
Как се прави овесено мляко?
Изплакнете овесените ядки, ако ползвате цели такива. Изсипете ги в широк съд и напълнете с вода. По-добре е да използвате филтрирана, бутилирана или охладена варена вода. В най-лошия случай - уверете се, че няма хлор.
Разбъркайте и оставете поне 4 часа, за предпочитане цяла нощ. Ако стаята е гореща, оставете купата с овесени ядки в хладилника.
Разбъркайте и изсипете цялата смес в блендер. Разбийте го, докато се получи хомогенна гладка течност.
Прецедете овесеното мляко през тензух, сгънат на няколко слоя.
Как да разнообразите вкуса на овесеното мляко?
Въпреки че овесената напитка се нарича мляко поради външния си вид, тя все пак силно се различава на вкус от обичайната, тъй като има подчертан аромат на овесени ядки.
Ако искате да подсладите млякото, сложете 1-2 фурми в блендера с него. Можете да добавите малко мед към филтрираното мляко.
Ванилия, канела, индийско орехче, кардамон и други подправки ще придадат прекрасна миризма на напитката.
Как да съхранявате и използвате овесено мляко?
Млякото трябва да се съхранява в хладилник за не повече от три дни. Преди употреба контейнерът с напитката трябва да се разклати.
Овесеното мляко може да се пие в чистата му форма и да се използва по същия начин като обикновеното мляко. Например, пригответе смути с плодове, плодове или зеленчуци, кафе, чай, сладкиши, зърнени храни, супи и други ястия. Въпрос на фантазия е да намерите приложение на тази здравословна и алтернативна напитка.
Коментари