Вероятно всяка втора домакиня се е сблъсквала с проблема да види своят кекс спаднал веднага след изваждане от фурната. Няма спор, че това е доста неприятно и разочароващо, но в никакъв случай не бива да ни отказва от приготвянето на може би най-популярния сред десертите и сладкишите - негово величество кекса.
Знаейки причините, поради които един кекс може да стане несполучлив и вместо пухкав да се окаже глетав и спихнал, ще предотвратим подобни нежелани резултати.
Причините за спаднал кекс може да бъдат няколко и не е съвсем лесно да идентифицираме кой точно е проблемът в един конкретен случай.
Роля играят фурната, в която печем, температурата, консистенцията на сместа и самите продукти, както и технологията на забъркването им.
Основно и много важно е самата рецепта, която изпълняваме, да бъде изпитана и точна откъм пропорции, но и добре описана като ред на последователност при добавянето на всяка от съставките.
Какво да правим обаче, ако рецептата е сполучлива и неведнъж сме я приготвяли, но един ден просто получаваме различен резултат и провал?
Тук вече проблемът може да бъде в самото качество на продуктите или факта, че прекалено дълго сме разбивали с миксера, след като сме добавили набухвателя с брашното - тогава неговото действие се редуцира и кексът става глетав.
Температурата на печене на кекс е следващата по важност - тя не трябва да е много висока! Идеалната температура, на която се пече кекс, е от 160 до 180°C и никога повече от това, тъй като сладкишът ни ще набухне бързо и видимо изглежда готов, но реално отвътре си остава суров.
Това е и причината след изваждане от фурната почти мигновено да спадне кексът съвсем и отвътре да остане тестен.
Този ефект се получава и при прекалено рядко тесто за кекс, затова по- горе споменахме колко е важно да се следва изпитана рецепта с правилни пропорции на съставките и най-вече - течност/брашно.
С практиката всяка домакиня се научава каква консистенция трябва да има кексовото тесто - нито много рядка, нито прекалено гъста.
Някои хитринки, които също могат да ни послужат, за да си гарантираме сполучлив кекс, който няма да спадне:
- Яйцата със захарта е добре да се разбиват по-дълго, докато побелеят и станат пухкави, следват останалите течни съставки, а добави ли се брашното с набухвателя (винаги накрая), разбиването е кратко, на бавна скорост на миксера и само толкова, колкото е нужно, за да се поеме брашното и се получи гладка смес. Затова на този етап дори е препоръчително да се остави миксерът настрана и да се бърка с шпатула или дървена лъжица при плавни движения в една посока, до усвояване на сухите съставки.
Моят кулинарен съвет, за да сте сигурни, че кексът ви няма да спадне, е освен да спазите горните условия, също и да разбиете яйцата и захарта на водна баня при слаба температура. Така полученото пухкаво кремче е по-устойчиво и плътно и оттам и самата смес.
Трябва да споменем, че има рецепти за кекс с краве масло, при които пък редът е различен - тогава, първо, се разбива маслото със захарта на кремче и се добавят яйцата едно по едно. Но винаги сухата смес се слага накрая.
- По време на печене фурната не се отваря през първите 15-20 минути!
- След изпичане е хубаво кексът да се остави за 10 минути в изключената фурна на отворена вратичка.
Така няма да се получи рязък спад в температурата, който може да доведе и до спадане на сладкиша.
Вижте още и идеалната смес за кекс и как се обръща кекс.
Коментари