При приготвянето на питки, погачи, бисквити и кексове, всеки уважаващ себе си кулинар използва мая. В себе си тя съдържа дрожди, които правят тестото меко и бухнало. Когато дойде време обаче да се приготвят сладкиши, всеки прибягва към един от двата химически набухвателя - сода бикарбонат или бакпулвер.
Наименованието бакпулвер идва от немски и означава прах за печене. То се състои от 2:1 сода за хляб и лимонтузу и малко нишесте. Бакпулверът е изключително лесен за приготвяне дори в домашни условия.
За целта към 1 ч.л. сода за хляб се прибавя 1/4 ч.л. лимонтузу и малка щипка нишесте. Някои го предпочитат пред содата за хляб, тъй като лимонтузуто неутрализира миризмата, която понякога остава в сладкишите, ако ползвате само нея.
Поради съдържащото се нишесте, колкото и минимални да са неговите количества, в бакпулвера има присъствие на фосфати, глутен и лактоза. Това би създало проблем на хора с глутенова непоносимост. За целта за тях има безглутенов бакпулвер или другата алтернатива - содата.
Бакпулверът се добавя в сместа накрая, малко преди да се сложи за печене. При приготвянето на мъфини пък то се причислява към сухите съставки.
От него се слага по малко, иначе има риск да не се разбърка добре и тестото да киселее на места. На тестото с добавен бакпулвер не са необходими нито кисело мляко, нито оцет.
Ако решите да използвате сода бикарбонат и рецептата го изисква, то преди това задължително трябва да я "загасите" за кратко. Това става, като нужното количество сода се постави в чаша кисело мляко. Когато спре да „ври”, сместа е готова за добавяне в тестото. Тесто със сода не се нуждае от втасване преди печенето.
И двата набухвателя се поставят накрая, за да започнат да действат едновременно с печенето.
Приготвянето на сладкиши е висш пилотаж в кулинарията. Когато приготвяте някой сладкиш, спазвайте изискванията и всичко до грам, ако искате да получите успешен резултат.
Повечето рецепти позволяват употребата и на сода, и на бакпулвер, така че изборът е индивидуален.
Коментари