Най-често свързваме девесила с вкусна рибена чорба или ако още малко помечтаем, си представяме печено агнешко месце. Замисляли ли сте се обаче за какво е полезна тази подправка, какво съдържа и как може да я прилагаме в ежедневието си освен в готвенето, разбира се. На тези въпрос ще се опитаме да отговорим в тази статия.
Девесилът е многогодишно растение, което е от семейството на целината. Може да достигне до 1-2 метра височина и от него могат да се използват листата, плодовете и корените. Девесилът обаче има много полезни свойства.
Когато чуете девесил, първото нещо, с което го свързвате, е силният му тамянов аромат. Девесилът може да бъде срещан и с имена като селим, русалин, левущян или лющян, а самото му наименование според народните поверия означава девет сили - толкова сили придобивал този, който го слагал в храната си.
Девесилът може да предизвика отделянето на секрети най-вече от стомашно-чревния тракт и белите дробове, дава тонус на организма, стимулира отделителната система, много помага и на сърдечно-съдовата система.
През 1882 година е доказано, че девесилът предотвратява туберколозните микробактерии, тоест унищожава ги. Също така има силно изразени диуретични свойства. Може да помогне при много силно потене при някои видове кожни заболявания. Девесилът помага също и за омекотяване на дейността на стомаха и червата, действа бързо и повлиява премахването на изтощението.
Отвара от корените на девесил
В 1/2 л вода или червено вино се варят 1-2 с.л. пресни или сушени корени в продължение на 10-15 минути.
Тази отвара се пие 2-3 пъти дневно по 1 ч.ч. Тази отвара може да се пие и профилактично, помага за предпазване на кръвоносните съдове от склероза.
Ако си направите отвара от корените на девесил, като прибавите и малко оцет, може да помогнете за по-бързото заздравяване на дълбоки рани, както и може да да премахнете обриви, а помага и срещу косопад. Тази отвара може да се прилага външно, когато имате сърбежи по кожата, рани, гъбички по краката, при мускулни, костни и ставни заболявания.
Помага също при силни болки и схващания. Отварата от девесил, както и корените, и цялото растение предпазват много и имат много бърз и добър ефект.
Сушените листа от девесил се съхраняват в добре затворени буркани при температура, която е не повече от 15 градуса. Не трябва да има достъп до светлина и други източници на топлина.
Девесилът помага и за укрепване на имунната система. Придава сили и тонус, след като сме боледували, помага също и при възпалени бъбреци и пикочен мехур. Помага при проблеми с червата, болки в стомаха, при болести на сърдечно-съдовата система, на нервната система.
Ако имате болки и скованост на големите стави, трябва да пиете чай от девесил. А ето и как да го направите.
Чай от девесил
В 500 мл вода добавете 1/2 с.л. листа от сушен девесил. Кипнете за 1 минута, отстранете от котлона и оставете да престои 15 минути, след което го прецедете.
Този лечебен чай се пие по 6 пъти на ден, сутрин, обед и вечер преди и след хранене. Ефектът може да усетите след две седмици.
Може да пиете чай от девесил в продължение на 3 месеца.
Вижте сега и нашите вкусни идеи за рецепти с девесил.
Коментари