Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Лешников тахан – ползи и приложения

Лешников тахан – ползи и приложения

Лешников тахан

Всички говорят за тахан – особена популярност доби сусамовият тахан, който има изключителни ползи за здравето ни, освен това е и вкусен. На заден фон обаче остават други видове тахан – лешниковият тахан например.

Какво представлява лешниковия тахан?

На практика, това са просто добре смлени лешници по технология, подобна на тази, на която се прави фъстъченото масло. От години той се използва в сладкарството.

Паста с лешников тахан

Как се използва лешников тахан

Лешниковият тахан придава фантастичен нуга вкус на всяко едно сладко изкушение – сладкиши, мъфини или бисквити. Той има перфектен ядков и плътен вкус. От него можете да си направите и домашен веган сладолед, който по вкус ще прилича на италианското джелато с вкус на лешници, което всички обичаме.

Единственото приложение на лешниковия тахан обаче не е в сладкарството. С него можете да приготвите и солени ястия. Едно от тях – паста. Можете да приготвите равиоли с лешников тахан и рикота. Можете да приготвите и всеки друг вид паста с него.

Отиват му различни видове сирена, като например бри, камембер, рикота, както и зеленчуци с по-лек вкус, например тиквички. Можете да приготвите и паста с готварска сметана, тахан и пилешко месо. С лешници можете да изпечете и пилето, както и да добавите лешников тахан към почти всички разядки, с изключение на разядки с домати.

Тахан от лешници

Не го пренебрегвайте, защото този продукт е достъпен и лесен за приготвяне дори у дома. Ползите за здравето от лешниковия тахан също са изумителни.

За какво е полезен лешниковия тахан?

Лешниците всъщност са едни от най-полезните ядки. В тях се съдържа много голямо количество витамин Е – само една шепа (около 25 грама) ни дава над 20 процента от нужната ни дневна доза. Лешниците са богати на манган, магнезий, витамин В6 и цинк.

Лешниковият тахан има и много антиоксиданти, които предпазват клетките от стареене, рак и сърдечни заболявания. Те намаляват нивата на холестерол, както и възпаленията в тялото ни.

Направете тахан с кората на лешниците, защото именно в нея се съдържат най-много антиоксиданти. Лешниците се грижат и за сърдечното здраве, защото съдържат много голямо количество от полезните мастни киселини омега-9.

Скорошно проучване пък установява и противовъзпалителните свойства на лешниците. В него става ясно, че консумацията им директно намалява нивата на някои маркери за възпаление в кръвните изследвания, като например С-реактивния протеин.

Ниските нива на този показател пък са директно свързани с по-добро здраве, както и с намален риск от инфаркти, инсулти и други съдови проблеми.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest