Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Тънкости при приготвянето на риба

Тънкости при приготвянето на риба

Тънкости при приготвянето на риба

Когато сте решили да приготвите за себе си или за семейството си рибни ястия, вероятно на първо място се замисляте коя е най-полезната за човека риба. Дали това са сладководните или обитаващите солени води риби, дали за качеството на рибното месо има значение регионът, в който тя живее, дали дънните риби са с по-ниско качество и всякакви подобни въпроси. Истината е, че всякакъв вид риба е изключително полезна за човешкия организъм, а отговорът на подобни въпроси е дал много отдавна още Жул Верн, който запитан как трябва да бъдат класифицирани рибите, отговаря съвсем просто - на ядливи и неядливи.

Из всички води по света могат да се срещнат над 20 000 вида риба, но човекът консумира едва около 300. И прави това от най-дълбока древност. Рибата се изсушава, маринова, опушва, консервира, пече се, вари се, пържи се и се приготвя на пара. Японците, както и някои друг народи дори я консумират сурова.

Рядко ще срещнете друг хранителен продукт с толкова богат химичен състав (няма как да не споменем ценните омега-3 и омега-6 мастни киселини), сравнително малко калории и чудесни вкусови качества.

Както казахме, рибата може да бъде приготвена по най-различни начини, като ако е предназначена за директна консумация, то времето ѝ за направа е наистина малко. Което е безценно в нашето забързано ежедневие.

Ето и някои тънкости при приготвянето на риба, с които трябва да сте наясно.

Готвене на риба

Независимо каква е рибата, тя трябва да бъде старателно измита под течаща студена вода и да бъде изчистена от вътрешностите ѝ и люспите ѝ. При някои по-големи риби е добре да премахнете и хрилете, защото могат да придадат горчив вкус на рибното ви ястие.

Със сигурност би ви спестило много време, ако закупувате вече почистена риба, но ако ви се наложи да я чистите сами, помнете, че това става най-лесно ако сте поръсили малко сол върху пръстите си, за да избегнете тя да се хлъзга. След това се изплакнете с оцет или лимонов сок, за да не миришат неприятно ръцете ви.

Рибата носи много на сол и е добре около половин час преди термичната ѝ обработка да я осолите с морска сол.

Когато пържите риба, е важно да сте ѝ оставили достатъчно време да се отцеди от водата, с която сте я измили, защото в противен случай мазнината, в която я приготвяте ще пръска много. Повечето рибари съветват рибата да се изпържва, оваляна в царевично брашно.

Не всички държави разполагат с изобилие от реки, морета или океани и на много места хората са свикнали да си закупуват замразена риба. В това няма нищо чак толкова лошо, но е важно да оставите рибата да се размрази по естествен начин, а не да използвате микровълновата или да я киснете във вряла вода. Това ще наруши хранителният ѝ състав.

Освен стандартни подправки като сол и черен пипер, на рибата пасва много добре лимонов сок, както и подправки като магданоз, целина, чесън, копър, резене, розмарин, мащерка и други. Открийте своя любим аромат, но в никакъв случай не слагайте всички подправки накуп или безразборно.

Подходящи подправки за рибена чорба безспорно са (добре е тя да се приготвя от няколко вида риба) сол, черен пипер, девесил и магданоз.

Най-важното е да не забравяте, че независимо дали печете рибата, пържите я или пък я приготвяте като за чорба, на нея не ѝ трябва дълга термична обработка. Ако прекалите с времето на приготвянето ѝ, просто ще получите рибена каша, а не рибно ястие.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest