Gotvach.bg»Статии»Двор и Градина»Как да събираме билки правилно и природосъобразно

Как да събираме билки правилно и природосъобразно

редакция:
Сушене на билки

Лечението с билки е една от най-старите практики за поддържане на здравето. Тя датира от хилядолетия и е претърпяла голямо развитие с натрупването на знания за възможностите на лечебните растения. Съществуват правила за събиране и обработване на лечебни растения и те трябва да се спазват.

Защо е важно да събираме билки правилно

Целта на правилното билкосъбиране е лековитите растения да имат в състава си максимално възможното количество от полезни и лечебни съставки. То е различно през различните етапи в развитието на всеки растителен вид. Това налага да се познават различните фази в развитието на билките, за да се избере правилния период на събиране на всяка от тях.

Само два примера дават момината сълза и сладкия корен. В момината сълза количеството лечебни вещества, набрани преди цъфтежа, е два пъти повече, отколкото по време на цъфтежа. В сладкия корен количеството глицеризин е най-голямо при пълен цъфтеж, а към края на цъфтежа рязко намалява.

Друго важно съображение при събиране на билки е, че растенията, изложени на повече слънчева светлина имат в състава си по-голямо количество етерично масло от тези, които растат на сянка.

Възрастта на растенията също е фактор, като при по-старите понякога има повече полезни вещества, отколкото при по-младите.

Условия и техники за събиране на билки

Билки

Събирането и обработването на билки е цяла наука, която е оформена с хилядолетен опит. Условията при нея са прости и лесни за изпълнение.

Различни части от растенията се събират в зависимост от сезона и местоположението. През пролетта се събират пъпки, листата се събират малко по-късно, а цветовете - в началото на цъфтежа най-често.

Рано сутрин не е най-подходящото време за събиране, тъй като билките още са влажни от росата, а цветовете още не са се отворили. Диви билки е добре да се събират преди обяд или вечер.

Диви билки има навсякъде. За лек обаче е добре да се събират растения, които са възможно най-естествени, далече от земеделски райони.

Не бива да се берат билки само от едно място. При по-голям набелязан участък остават повече растения. Не бива да се къса цялото растение, само цветчета или листа от него, за да може билката да се възстанови и да се размножи отново.

Надземните части се берат обикновено при цъфтеж, а подземните - през пролетта, преди вегетацията или през есента в края на вегетацията.

Сушене на полезните треви

Билки за сушене

За да се запазят максимално добре, билките е необходимо да се оставят да се сушат не повече от 4-5 часа, след като са набрани. В помещението трябва да има добра вентилация. Ако билките се сушат много бавно, има опасност от загниването им. Ако се сушат прекалено бързо, полезното съдържание в тях се разлага.

Всяка билка има оптимална за нея температура на сушене, за да се запази във възможно най-добър вид и съдържание. Практиката и опитът на билкаря имат голямо значение за подготвяне на добра реколта от лечебни растения.

Вижте също кои са най-полезните билки за стомаха, ефикасни растения при запек и за кои отровни билки у нас трябва да внимаваме.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest