На пръв поглед пърженето на гъби е лесна работа – почистват се, нарязват се и се пържат. Но за да бъдат наистина вкусни, трябва да се знаят някои кулинарни тънкости.
На първо място е чистотата на гъбите – те трябва добре да се измият и да се почистят. Най-лесно става почистването им в купа с вода, в която сте добавили малко сол.
Достатъчно е да потъркате повърхността на всяка гъбка и мръсотията ще падне сама. След това трябва само да сложите гъбите в гевгир и да ги оставите за няколко минути под течаща вода.
След това сварете гъбите. Ако сте ги брали сами, сложете във водата една глава лук – ако тя посинее, има шанс сред гъбите да има отровни и трябва да ги изхвърлите всичките.
Гъбите се варят не повече от две минути. След това се отцеждат от водата, всяка гъбка се нарязва на парченца и се опържва в предварително загрято олио.
Малките гъбки се пържат, без да се нарязват. Ако пържите гъбите с лук, първо запържете лука, а след това добавете гъбите и пържете до образуване на златиста коричка. След това покрийте с капак и оставете на бавен огън още пет минути.
Добре изпържените гъби запазват формата си и са меки. Те могат да бъдат поднесени не само топли, но и студени. Най-често се поднасят със сметанов сос с чесън или с доматен сос с джинджифил.
Гъбите се запържват със зеленчуци – лук, моркови, картофи, тиквички, карфиол, добавят се в омлети и в пайове, използват се за приготвяне на сандвичи.
Прекалено силните подправки могат да унищожат вкуса на гъбите, затова трябва да ги добавяте в много малки дози, а най-добре изобщо да не слагате подправки.
Коментари