Всяко ястие има своята тайна, за да стане вкусно. Всеки добър готвач прибавя по нещо различно, за да се получи желаната храна – вкусна и добре изглеждаща.
Сармите са част от българската национална кухня – постни, месни, зелеви или лозови, сармичките са чудесна гозба както за вегетарианци, така и за хора похапващи месо, и за обед, и за вечеря.
В различните краища на България сармите се приготвят по-различен начин. В родопския край, например, ги правят много мънички. Всъщност, за да бъдат завити всички тези малки хапчици се изисква доста търпение от страна на домакинята.
Най-трудно се правят постни сарми. Тайната на тяхното приготвяне е в зеленчуците. Колкото повече подправки и миризми им сложите, толкова по-вкусни ще станат сармичките. Задължителни са, разбира се, лукът (може и праз, зависи от сезона) и морковът, а за повече цвят и вкус добавете копър и магданоз – още по-добре ще бъде, ако сте намерили пресни.
Сложете и повечко мазнина, за да не станат сухи след като минат през термичната обработка. В плънката може да се добавят и гъби, които придават много интересен аромат на цялата смес.
Ако не сте любители на постните сармички и искате да приготвите зелеви или лозови, е по-добре да използвате накълцано месо, вместо кайма. По този начин сармите ще станат по-сочни, а и много по-вкусни. В шопския край са известни т.нар. сарми върху кокали – слагате ги най-долу в гювеча, а след това отгоре нареждате сармичките. Ароматът е чудесен – оризът и подправките се смесват с аромата на месото, което е под сармите.
Вече стана ясно, че освен плънката за сармичките е важно да бъдат приготвени в гювеч. Никакъв друг съд не може да се сравни с керамичния.
За да станат сармите много вкусни, е добре също да ги проготвяте на бавен огън – нека покъкрят повечко време. Не забравяйте, обаче, че каквото и да прибавите към сармичките, най-важното е да бъдат приготвени с желание.
Коментари