Смята се, че кълновете са най-пълноценната храна. Отглеждайки си ги вкъщи, ние създаваме биопродукт, който е безвреден за околната среда, заради спестените пестициди и торове.
Не са необходими много усилия, само за няколко дни можем да си направим достатъчно количество кълнове. Те зареждат с енергия, доставят много ензими и подмладяват.
Хубавата новина е, че кълновете могат да се направят от почти всичко.
Най-разпространените кълнове са от:
- соя, леща, нахут, китайски боб
- броколи, моркови, зеле, лук, ряпа
- рукола, люцерна, синап, ленено семе, крес
- бадеми, тиквени семки, слънчогледово семе
Съществуват няколко варианта за получаване на кълнове, в зависимост от семената. Има семена, които са слуз образуващи и такива, които не са. Към първите спадат руколата, креса, латинката, синапеното семе. Те не могат да покълнат по стандартния начин, защото известно време след потапянето им във водата, те се слепват, а водата става като желе.
Всички други семена покълват по обикновения начин като първо трябва да се измият. След това се поставят в подходящ съд и се налива вода, която е от 2 до 5 пъти повече от нивото на семената. Оставят се да престоят за един ден.
След това семената се отцеждат и се чака да покълнат. Сутрин и вечер трябва да се измиват, а водата трябва да се отцежда много добре. Съдът трябва да се държи на тъмно място, а когато нарасне може да се постави на място без пряка слънчева светлина.
Един от най-известните методи за покълване е чрез буркан с марля. Вземете стъклен буркан и с помощта на ластик поставете марля на гърлото му.
Чрез марлята бързо и лесно ще отцеждате водата. Когато семената са по-дребни, навийте марлята на няколко пласта, а когато са по-едри не я използвайте и просто ги придържайте с ръка, докато изсипвате водата.
Ако искате да си направите от слузообразуващите кълнове, то методът е с почва или марля. В тарелка сложете марля на няколко пласта и отгоре сложете семената. Залейте ги с вода.
В следващите дни ги поддържайте съвсем леко влажни. Когато се покажат неразтворени листенца, сложете кълновете на място, където няма силна слънчева светлина. Когато са готови с малка ножичка ги изрежете близо до основата им.
Принципът с почва е същия, но вместо марля се разстила торфена смес или почва.
Коментари
Ние имаме такава от 5 години.
Кълновете са с дължина-1,5--2,5 мм.
И двата вида са много полезни, но кълновете притежават по-голяма биологична сила според диетолозите и йогите.