Прочутият руски квас, който от стотици години е най-популярната безалкохолна напитка на руснаците, може да се приготви и от зеленчуци и плодове.
Класическият квас се прави от сушен хляб, който се залива с вряла вода, добавят се захар, мая и мента. Когато след няколко дни “кипне”, се разлива по бутилки и във всяка се добавят по две-три стафиди.
Хората, които са родени извън пределите на Русия, възприемат тази напитка невинаги положително. Затова тя има и фруктови варианти, както и зеленчукови.
Например, за да се направи краставичен квас, са необходими 5 литра сок от краставици.
Той се приготвя, като измитите краставици се нарязват на кръгчета с дебелина 2 см и се накисват в леко подсолена вода /20 г сол на 1 л вода/, за да се премахне горчилката.
След това кръгчетата се измиват и се слагат в сокоизстисквачка. Този сок се кипва, после се охлажда до 30-35 градуса и се прецежда през марля.
Трябват обаче и 4.5 л доматен сок. За целта ситно нарязаните домати се подгряват до 70-75 г в емайлиран съд и се претриват през сито, за да се получи сок.
За кваса са необходими и 400 г пюре от червени чушки. За да го направите, трябва да варите 12 минути измитите и изчистени от семената чушки.
После да ги нарежете на ситно и да ги претриете през сито. Двата сока и пюрето се смесват, добавя се 80 г сол и 120 г захар, разбърква се добре и се разлива в бутилки. Стерилизира се.
Ябълковият квас се прави по-лесно. Необходими са 5 кг средни ябълки, които се почистват от сърцевината и се нарязват на четвъртинки.
Заливаме ги с 2.5 л вода, варим ги до пълно омекване. Претривате ябълките с водата през сито, прецеждате през марля, преливате в стъклен съд. Добавяте 400 г захар и 10 г мая, разбърквате и наливате в бутилки.
Затваряте ги и легнали ги слагате на хладно. След три дни е готов най-прекрасният ябълков квас.
Коментари