Основите на френската кухня, една от най-изисканите по света, се базират на спазването на няколко принципа, които са предначертани най-вече от световноизвестния френски готвач Ескофие. Още в края на 19 в. той е установил, че е най-добре да се работи със сезонни зеленчуци и подправки, тъй като те запазват свежестта си дори и по време на готвенето и че непрекъснато трябва едно ястие да се опитва.
Също така трябва да се внимава с комбинацията от подправки, с използването на алкохола в кухнята и най-вече, че когато готви човек, той не трябва да мисли за нищо друго, а единствено за това какво приготвя в момента.
Друго характерно правило, което е свързано с използването на прочутите френски вина при приготвянето на различните видове месо, че червеното вино върви в комбинация с дивеч и месото, а бялото - с птиците, рибите и морските дарове.
Известността на френската кухня в целия свят е безспорна. Франция е може би единствената държава, в която има толкова кулинарни клубове и организации, които съществуват още от 12 в. - като Огюст Ескофие, който е бил главен готвач както на немския император, така и на президента на Франция, остават завинаги в историята на френското кулинарно изкуство.
Интересен е и фактът, че не само френските готвачи и изтъкнатите особи, за които те са сътворявали истински гастрономически шедьоври, са оценявали великолепието на френската кухня, но и много писатели, поети, фотографи и филмови режисьори, които са били вдъхновени от френската кухня и са я възпяли в своите произведения.
Типичен пример за това е великият писател Дюма, който след като е написал над 500 книги, е споделил, че следващата му книга, ще е готварска. Така и станало. Малцина са чували, че книгата, носеща заглавието Речник за кухнята, всъщност е на Дюма.
Днес по цял свят можете да намерите френски ресторанти и макар да не се намирате в Париж например, веднага ще усетите уникалния вкус на френската кухня. Освен че държи изключително много на вкусовите качества на поднасяното ястие, то задължително трябва да изглежда естетически добре, да се поднася на по-малки от общоприетите порции, но разнообразието на трапезата да е голямо.
Сред най-често използваните подправки във френската кухня са естрагонът, босилекът, магданозът, дафиновият лист, мащерката, ментата и индийското орехче. Независимо какво точно се приготвя, то не се прави с много мазнина, поради което кухнята е и относително диетична, но разнообразието ѝ може да впечатли дори и най-изисканият вкус.
Класики от френските рецепти си оставят Крем Брюле, Бьоф Бургиньон, Палачинки Сюзет, Картофи Дафиноа, Тарт татен.
Коментари