Етиопия е уникална по своята същност. Тя се смята за люлка на човечеството. Там са намерени най-старите човешки останки, датирани на 4.4 милиона години. Етиопия е и родина на кафето.
Дългата й изолация в миналото, породена от факта, че тя е християнска държава, която е изцяло обградена от мюсюлмански кралства, а след това от европейски колонизатори, е спомогнала за създаването на уникална култура, като храната е особено добър пример за това.
Крайъгълен камък в етиопската кухня е инджера - вид вкусна палачинка, която се прави от брашно от теф. Това е житна култура, растяща единствено във високите етиопски плата. Вкусът на тефа е подобен на просо или киноа. Намира се и в България.
Брашното се смесва със сода бикарбонат, газирана вода и сол. Прави се рядко тесто, което се оставя да ферментира за 24 часа, а след това се опича на тиган само от едната страна.
Веднъж направена, инджерата служи в етиопската кухня като хляб, обикновена палачинка, плато, върху което се поставя всякакъв вид храна (солена или сладка), както и за прибори. В Етиопия хората се хранят основно с ръце и за прибори могат да послужат само крайчета от инджерата.
Етиопската кухня е разделена на няколко групи. Уот са ястия от месо или зеленчуци, овкусени с пикантните подправки бербере. Друга популярна група ястия са алича – зеленчукови [манджи], приготвени основно с картофи, моркови, зеле, джинджифил и подправени с много мед.
Етиопия е рай за вегани и вегетарианци. Както стана ясно по-горе, по-голямата част от населението са коптски християни. В този клон на световната религия постите се спазват най-строго, също така има много регионални празници, забраняващи месото. Така около 250 дни в годината етиопците хапват само постни ястия.
Благодарение на този факт близо 60 процента от етиопската кулинария се приготвя без животинска мазнина. Варива като сушения грах, лещата и баклата, зърнени култури като ечемика и соргото и различни зеленчуци се приготвят по най-разнообразни начини без грам животинска съставка.
Липсата на животинска мазнина пък е довела до използването на екзотичните за нас масла от сусам, нуг и шафранка. Извън постите те се заменят с нитер кибе – пречистено масло, подобно на индийското гхи.
Разбира се, в страната се консумира и месо. Основна разлика от другите християнски народи е, че в Етиопия е забранено свинското. В местната кулинария се използва основно говеждо, козе, агнешко и пилешко. Месните ястия има специфичен вкус. Приготвят се изключително пикантни, но и обилно подправени с мед.
В Етиопия, като родина на кафето, тонизиращата напитка е издигната в култ. Подобно на чая в Япония, в африканската държава има няколко церемонии по пиене на кафе в зависимост коя част от деня е.
Коментари