Gotvach.bg»Съвети»Как се филетира риба?

Как се филетира риба?

Как се филетира риба?

Преди да започнете с каквито и да е действия към рибата, трябва да си приготвите нужните пособия, а именно дъска и хубаво наточен тънък нож. Действието ще може да се извърши с всякакъв вид нож, но най-подходящият е тънкият, който в комплектите се води като нож за карвинг.

Преди всичко най-важният съвет за началото на филетиране на рибата, е да измиете добре рибата. Всеки един вид малко или много има по повърхността си лек пласт мазнина и лепкавина (примерно пъстърва), който при миене ще падне и съответно вариантът да се порежете или да разкъсате рибното филе намалява.

Преди миенето е добре да проверите рибата за люспи. Все пак никой не желае да ги консумира. Премахвате люспите добре, измивате рибата обилно под студена течаща вода и я поставяте на дъската. За Ваше улеснение е добре да я почистите от вътрешностите предварително, както и да ѝ отрежете главата и опашката. Така крайният резултат ще бъде по-задоволителен и в много добър вид.

За по-лесно филетиране на рибата и за да имате видимост какво се случва под ножа, поставяте рибата с корема към Вас. Поставяте ножа над средната кост и започвате да режете плътно по коста. Може да правите леки разрези отгоре и отдолу, а може и директно да режете по средата, изборът е изцяло Ваш.

Кожата на рибата не е необходимо да се премахва след каквато и да е термична обработка с изключение на варене, тя добива много вкусен и хрупкав вид, така че не пречи.

След като сте направили първото филе, е добре да огледате. Каквато и риба да филетирате ще видите отгоре на места, по-конкретно частта откъм гърба, по-светли петна от цвета на рибата. Ако желаете, може да ги отрежете - отново Вие преценявате, но не е грешно да ги оставите.

Преминавате към второто рибно филе. Тук има два варианта. Единият е да продължите по същия начин, както до сега, тоест както рибата е с корема към Вас. В този случай отново по същия начин започвате да режете, като се стремите да режете по костта и ножът Ви да е под лек ъгъл нагоре.

Ако изберете втория вариант, завъртате рибката наобратно с гърба към Вас и правите същото както с първото филе. Най-важното в цялата процедура е ножът Ви да върви винаги по костта и да е под лек наклон, за да избегнете това, да оставите месо по средната кост.

След като сте филетирали рибата, е добре да я измиете със студена вода отново, за да се запечата филето и да не става на каша. Остатъците от филетирането на рибата може да използвате за вкусна рибена чорба или рибен бульон. Приятно кълцане и най-важното! Пазете пръстите от ножа. :)

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати