Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Храни, погрешно приемани за вредни

Храни, погрешно приемани за вредни

яйцата и картофите погрешно са приемани за вредни

Ако следите новините из медиите, сигурно ви е направило впечатление, че всичко, което касае здравословното хранене, е много противоречиво.

Един ден се твърди колко е полезна рибата, а на следващия ден се оказва, че ако предозираме с консумацията ѝ, можем дори да се натровим.

По аналогичен начин се разглеждат и всички останали продукти, като особено се набляга на това да избягваме храните, съдържащи глутен или на онези, които са с лактоза.

Ето защо в следните редове решихме да ви обърнем внимание на някои продукти, които са едва ли не демонизирани, а реално няма никаква причина да ги изключите от менюто си.

Вижте тези 5 храни, незаслужено приемани за вредни:

Яйца

Много хора продължават да смятат, че консумацията на яйца води до покачването на лошия холестерол, но все още няма никакви научни доказателства за подобни твърдения. Това, което е доказано е, че лошият холестерол се покачва предимно от вредните наситени мазнини, а на яйцата се гледа като на чудесен източник на протеини. Яйцата определено са храна, погрешно приемана за вредна.

Пшеница и продукти, съдържащи глутен

В наши дни масово се говори за спазването на безглутенова диета, защото храните, съдържащи глутен, са вредни за човешкото здраве. Но я се замислете в миналото с какво най-често са се хранели хората и дали са били с по-разклатено здраве от нас.

Ако се вгледате назад в годините, ще откриете, че именно продуктите, които са с високо съдържание на глутен, вероятно са причина хората да не са страдали толкова често от диабет, сърдечно-съдови заболявания или пък наднормено тегло. Естествено, в случая е важно да избирате истинско и нерафинирано брашно, както и сами да си приготвяте хляба.

глутенът погрешно е приеман за вреден

Доказателство за подобно твърдение може да откриете дори в думите на Петър Дънов, който в своя беседа от 1927 г. споделя следното „Ако житото е отгледано с песни, с радост и любов, хлябът, направен от него, ще бъде хранителен, ще внесе особена енергия в човека. Този метод на работа трябва да се приложи и към месенето и печенето на хляба. Който прави хляб, трябва да бъде здрав, жизнерадостен и добър човек.“

Картофи

Прекомерната консумация на картофи често се свързва с покачване на теглото или пък с развиване на инсулинова резистентност. Оказва се обаче, че това се дължи предимно на покачване на нивата на глюкоза в кръвта и няма нищо общо с консумацията на картофи.

Можете спокойно да си ги похапвате сварени или печени, като избягвате единствено тежките картофени салати с майонеза или пържените картофки. Ако не искате да трупате излишни килограми, естествено.

Пържени храни

В никакъв случай не ви препоръчваме често да консумирате пържени храни, но е важно да знаете, че именно мазнината способства за по-доброто усвояване на някои ценни за здравето ви вещества от хранителните продукти, които консумирате. Просто пържете любимата си храна в растителна мазнина и я сменяйте редовно.

Соеви продукти

Неотдавна бяха направени проучвания с лабораторни мишки, на които са били предлагани продукти с високо съдържание на соя в тях и учените са стигнали до извода, че е възможно соята да увеличава риска от рак на гърдата.

Отново няма никакви научни доказателства за вредното ѝ влияние върху човешкия организъм, а надали вие самите бихте се сравнявали с лабораторни мишки.

Ако искате да научите още малко по въпроса за храненето, вижте и някои от най-вредните хранителни навици.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest