Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да готвим черен нахут

Как да готвим черен нахут

Как да готвим черен нахут
Снимка: Габриела

Оказва се, че черният нахут е по-рядко срещан от белия, той е древна средиземноморска култура. Бобчетата на черния нахут се различават от белите по своята по-малка форма, с черен и тънък слой, набръчкани и неравномерни. Вътре семената са бяло-жълти.

Този сорт нахут, в сравнение с белия, има доста богат и по-подчертан вкус и с него можете да готвите различни ястия с нахут. Не е чудно, че шеф готвачи все по-често го използват в своите ястия.

Ако разгледаме използването на черен нахут в храната от диетична гледна точка, тогава най-доброто нещо е да го приготвяте самостоятелно, т.е. без да се комбинира с много други съставки, като например боб. Добре е да го консумирате просто сварен във вода, да добавите скилидка чесън и дафинови листа или розмарин за овкусяване и да сервирате с малко добър зехтин.

Черен нахут - неговата употреба в готвенето

Свареният черен нахут има добра мека консистенция, така че от него можете да правите всякакви кремове, картофено пюре, вегетариански супи, т.е. с добавяне на малки тестени изделия или ориз.

Черен нахут

Черният нахут изисква дълго накисване (повече от 12 часа) и също по-дълго варене, защото водата се оцветява в интензивен черен цвят.

Накисването на черен нахут е необходимо не само за съкращаване на времето за готвене, но и за измиване на някои "замърсяващи" елементи от него като фитинова киселина, която противодейства на усвояването на минералните соли от нашето тяло, поради което се препоръчва винаги изливате водата от накиснатия черен нахут.

Супа от черен нахут - истинска комфортна храна

черен нахут - 200 г накиснат и сварен

бекон - 100 г

паста - 200 г диталини или др.

целина -2 стръка

розмарин - 1 стрък

чесън – 1 скилидка

зехтин

сол

Измийте черния нахут, залейте го със студена вода и оставете да кисне поне 18 часа. Сменяйте водата периодично.

След накисването изплакнете, покрийте отново със студена вода и варете около 2 часа от момента на завиране.

През това време нарежете бекона на кубчета. Измийте целината и нарежете на малки кубчета.

Сипете няколко супени лъжици зехтин в отделна тенджера и нагрейте, добавете обелената и сплескана скилидка чесън. Когато зехтина започне да мирише на чесън, добавете бекона и запържете за няколко минути, след което добавете целината. Пържите за 2-3 минути и свалете от огъня.

След 2 часа варене на нахута го прехвърлете в тенджерата с бекон и целина (извадете с решетъчна лъжица). Премахнете скилидката чесън, залейте със студена вода и оставете да заври. Варите още час и половина. В самия край добавете стрък розмарин и пастата, посолете на вкус.

Когато пастата е готова сварена, премахнете тенджерата от котлона. Извадете розмарина.

Супата от нахут е готова и разбира се може да я приготвите с обикновен нахут!

Сервирайте го с малко зехтин. Регулирайте количеството течността по ваш вкус.

За още апетитни идеи с нахтут разгледайте тези рецепти за полезен хумус или пък яхния с нахут.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest