Рибата е придобила слава като капризен продукт. Достатъчно е да пропуснете няколко момента по време на приготвянето и ще получим продукт без форма и вкус.
Ето защо мнозина изоставят рибата в полза на месо или домашни птици, губейки полезни микроелементи в менюто си.
Всъщност готвенето на риба изисква само малко опит и знания.
Първата и най-важна стъпка е размразяването на рибата. Не изваждайте веднага морският дар от опаковката и не я мийте с топла вода. Прочетете повече за правилното размразяване в тази статия.
Следващата стъпка е насищане с вкус и аромат. Отнема само 30-50 минути рибата да се накисне в марината. Същото не може да се каже за месото, което трябва да се държи няколко часа. Най-подходящ за риба:
- лимонов сок;
- соев сос;
- бяло вино (особено добре неутрализира миризмата на кал в речната риба)
- червено вино;
- всякакъв вид пипер;
- джинджифил;
- подправки: копър, кориандър, розмарин, майорана, мащерка.
Тайната на добрата марината е проста. Изтънченият рибен вкус лесно се губи в голям брой съставки. Трябва също да се откажете от оцета. Извлича всички сокове от месото, прави го сухо и жилаво.
Не на последно място е солта. Първо, по-добре е да вземете едра сол.
Второ, трябва да солите разумно. Можете да поставите продукта в солена вода за 3 минути, но е много важно да не го препържите. Или можете да поръсите рибата със сол и да изчакате 5-7 минути.
Тайни при пържене на риба
Ако вземете риба с кожа, тогава не трябва да я отстранявате преди готвене. Това ще помогне да се запази целостта на продукта и няма да пропусне излишната сол. Освен това можете да я премахнете непосредствено преди сервиране.
Какви други тайни за пържене на риба си струва да запомните?
Продуктът се разстила само в добре загрят тиган с незалепващо покритие, иначе ще залепне.
Ако планирате да готвите риба с подправки, тогава е по-добре да ги добавите не по време на процеса на пържене, а да запържите заедно с олиото преди да поставите продукта. Така рибата ще усвои по-добре всички вкусове.
Потопете рибата в царевично брашно или галета, преди да я поставите в тигана.
При готвене на цяла риба в тиган се препоръчва да се направят няколко напречни разреза с дълбочина 2 см. Така трупът се запържва равномерно и не се разпада.
Трябва да изпържите рибата на силен огън без капак.
Няколко минути преди готвене можете да добавите 1 ч.л. масло и обливате върху рибата няколко пъти.
Важно е да не препържите рибата в тигана, в противен случай то ще загуби цялата си сочност и ще се обезсмисли тази точка.
Как се пече сочна риба
Всичко зависи от вида на рибата. Например, сьомга, пъстърва и лаврак ще бъдат сочни с минимални подправки. Те са мазни риби, така че не изискват наситени маслени маринати. Шаранът, лаврак, скумрия и писия се считат за средни по съдържание на мазнини, така че е препоръчително да ги поръсите с растително масло преди готвене.
Но треската и минтаят са напълно нискомаслени. Не само че трябва да са обилно наситени с марината, но и не е препоръчително да се пекат без олио.
Още съвети при приготвяне на риба
При печенето на риба, както и при пърженето, температурата е важна. Рибата се вкарва в добре загрята фурна. Това е правило и когато готвите пълнена риба.
Времето за готвене и температурата зависят от изходните продукти: цялата риба се пече около 30–40 минути при 180 ° С, докато филетата риба и рибните котлети са достатъчни за 20–25 минути при 180–200 ° С.
Най-добре е да проверите рибата след минималното време за печене. Месото на готовата добре сготвена риба лесно се отделя, а сокът изтича прозрачен.
Готвене на риба на пара
Има една тайна как да направите риба на пара още по-вкусно. Опитайте да добавите всички подправки отделно от солта към водата. Тъй като течността се изпарява, тя ще прехвърли тези аромати на рибата. Чудите се какво още може да се добави по този начин? Налейте вино, соев сос, анасон или розмарин.
Този метод има още един плюс. Изпарените аромати не само изпълват рибата с вкус, но и разнасят аромата си из цялата къща. Ето защо е малко вероятно да скриете от семейството си, че приготвяте нещо вкусно.
Какво да правим със сухо приготвената риба
Уви, грешките при готвене на риба се случват дори и да знаете тайните. В това няма нищо лошо, често ситуацията може да бъде коригирана. Разтопеното масло значително ще подобри вкуса на сухата риба. Освен това не забравяйте сосовете. Сигурен залог е сос Тартар.
Сос Тартар за риба и морски дарове
Противно на общоприетото схващане киселите краставички не са задължителна съставка. Те, както чесън и каперси, се добавят по желание. Също така този сос може да се приготви на базата на майонеза, по-добре домашна или закупена от магазина с добър състав.
Съставки:
яйчни жълтъци - 2 бр.
горчица – 1 с.л.
растително масло - 30 мл
лимонов сок - 1 с.л.
кисели краставици -50 гж
сол на вкус
черен пипер - на вкус
Метод на готвене:
Сварете на твърдо яйцата и отделете белтъците от жълтъците.
Натрошете жълтъците на дребни трохи, добавете горчицата и разбийте с блендер до гладкост.
Без да спирате да разбивате, налейте растително масло на тънка струя.
Посоляваме и поръсваме с черен пипер на вкус, заливаме с лимоновия сок и отново разбиваме добре.
Нарежете на ситно или настържете краставиците и ги смесете със соса.
По желание може да украсите Тартара с билки.
Както можете да видите, готвенето на сочна риба не е толкова трудно, колкото изглеждаше. Достатъчно е да знаете някои трикове. И, разбира се, всяко ястие ще се окаже вкусно, ако е приготвено с качествени съставки.
Коментари