Мнозина от нас свързват детството си с посещенията на близката сладкарница и похапването на любимата ни торта Добуш, която често се изписва и като Добош.
Истината е, че тази торта е кръстена на името на своя създател, Йозев Добуш (затова е правилно да се нарича Добуш, а не Добош), унгарец, който за първи път я представя през 1885 г. на Националната изложба за сладкарски изделия в тогавашната дуалистична монархия Австро-Унгария. Още тогава тя е призната за фаворит сред тортите и до ден днешен запазва блясъка и славата си.
Естествено, с течение на годините се появяват многобройни нейни разновидности, както и огромно разнообразие от рецепти за приготвянето ѝ. Поради този факт в следните редове няма да ви предлагаме конкретна рецепта, а ще оставим на вас да си я изберете от всички торти Добуш. Ще споделим само няколко тънкости, които са характерни за приготвянето ѝ и с които непременно трябва да сте запознати.
Тортата Добуш е многопластова торта, при която всеки пласт се пече поотделно. Ако попаднете на рецепта, в която от тестото се приготвя само един общ блат, който по-късно се разрязва на части, ви препоръчваме директно да се откажете от нея.
Блатове за торта Добуш
Класическата торта Добуш се приготвя от точно 6 блата, които се изпичат самостоятелно в отделни тавички.
Ако в действителност искате тортата Добуш да си остане по начина, по който за първи път е била приготвена, то имайте предвид че тестото за блатовете се приготвя от 100 г брашно, 100 г пудра захар, 6 бр. яйца и 30 г масло. Предполага се, че именно от тези съставки и в тези пропорции Йозеф Добуш е представил своето творение пред света.
При приготвянето на блатовете е много важно да отделите белтъците от жълтъци. Първите се разбиват с миксер на сняг заедно с половината захар.
Жълтъците се разбиват отделно заедно с останалата захар и към тях се добавят вече разбърканата белтъчна смес.
Когато смесвате всичко, в никакъв случай не използвайте миксер, защото така сместа ще изгуби пухкавостта си. Прибавяйте белтъците на части и разбърквайте съвсем леко с дървена шпатула.
Идва ред на маслото, което е предварително разтопено и също се прибавя на части. Брашното, което е пресято, се добавя на края, но и то постепенно- лъжица по лъжица. Тази техника е много важна, за да остане тестото въздушно.
Друга важна техника по отношение на блатовете за торта Добуш е те да се пекат във фурна, която е предварително загрята на 160 °C и не повече от 10 минути. Преди да ги намазвате с крем, те трябва да са се охладили достатъчно.
Крем за торта Добуш
По отношение на крема има доста вариации, но е важно да използвате масло с поне 82 % масленост, натурално какао, шоколад от поне 50 % какао, както и яйцата да са на стайна температура. Повече подробни търсете в рецептата, която сте си избрали, но помнете, че истинският крем за торта Добуш се приготвя на водна баня.
Ефектният завършек на тортата Добуш се постига от карамелизираните ѝ правоъгълници, които се правят от блат (от тортата), полят с карамелизирана захар с оцет и масло. Имайте предвид, че блата се полива с глазурата още докато е топла. Ако позволите тя да изстине, ще ви е много трудно да нарежете блата на равни части, които да използвате за украса на тортата ви.
Няма нищо кой знае колко сложно при приготвянето на торта Добуш, която всъщност е била любима и на кралица Елизабет, по-известна като Сиси. Просто спазвайте правилата за кулинарната ѝ направа!
Вижте още любопитната история на торта Гараш.
Коментари