Меджидът, който често е изписван погрешно меджит, но носи и другото си име мерланг, е студенолюбива риба, която може да се намери в много морета, както и в Атлантическия океан.
Зара своите вкусови качества и ценни съставки на месото ѝ, тя е предназначена за стопански риболов и все още не спада към застрашените от изчезване риби. Размножава се почти целогодишно, което позволява на всички нас да продължаваме да се наслаждаваме на неустоимия ѝ вкус.
Дали ще са приготвени пържени, панирани, на рибена чорба, мариновани, плакия, на фурна или под формата на чироз, рибките меджид никак не са за подценяване и са уважавани от всеки любител на морските деликатеси. Кулинарните им приложения могат да са много, но в следните редове ще ви покажем как тези рибки стават най-вкусни.
Меджид на фурна
Макар рибките меджит да са предпочитани най-вече изпържени, можете и да приготвите меджид на фурна. Особено ако не желаете да пържите или пък спазвате някакъв диетичен режим. В подобен случай освен просто да осолите и да поръсите с черен пипер рибата.
Можете и да я оставите леко да се маринова в смес от бяло вино, лимонов сок, малко чесън, зехтин и подправки по избор (риган, мащерка, босилек, розмарин, магданоз, копър и т.н.). Намажете рибките с тази марината или направо ги потопете в нея и ги оставете да престоят така около 30 минути. След това ги запечете в предварително загрята на 180 градуса фурна.
Пържен меджид
Най-популярният начин за приготвянето на меджид е като изпържите рибките в олио. За да направите пържен меджид, е необходимо след като ги изчистите и измиете да ги оставите добре да се отцедят или дори да ги подсушите с кухненска хартия. Осолете ги и ги поръсете с черен пипер. Дайте им около 30 мин, за да поемат подправките, оваляйте ги в брашно (най-добре смес от брашно тип 500 и царевично) и ги изпържете в избрана от вас мазнина. Поднесете ги задължително с резен лимон.
Чироз от меджид
Интересно е да се отбележе, че самата думичка „чироз“ произхожда от Гърция и в превод означава „сушена скумрия“. Защото неотдавна за направата на чирози, което всъщност са изсушени риби, са се използвали предимно скумриите. С течение на времето хората установили, че за тази цел може спокойно да се използват рибките меджид, както и сафрида, чието месо изсъхва доста по-бързо.
Единствен плюс в полза на сафрида е, че не е необходимо да бъде чистен веднага, докато изчистването на меджида изисква да бъде извършено не по-дълго от два часа, след като е уловен. За сметка на това обаче е изключително вкусен!
За да си направите чироз от меджид има най-разнообразни рецепти, но е задължително след като рибките бъдат изчистени, те да бъдат заровени в морска сол и да престоят така няколко дни. Съдът, в който престояват, задължително трябва да бъде оставен под наклон, за да може периодично да се премахва водата, която ще изплува в него.
Когато измине определеното време (обикновено около 3-4 дни) рибките се измиват, подсушават, завързват се за опашките с канап и се провесват на проветриво място, без никаква пряка светлина. Когато рибите изсъхнат след около 10-тина дни, се прибират в пликове и се съхраняват в сухо и хладно помещение.
Вижте също:
Коментари