Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Как да не прекалява детето със сладкото

Как да не прекалява детето със сладкото

Как да не прекалява детето със сладкото
Двойна тенджера за кускус и ориз - 26см, 10л
Качество без компромис:
Двойна тенджера за кускус и ориз - 26см, 10л
94.00 лв.

Децата (както и възрастните) обичат сладкиши, в което няма нищо лошо до момента, в който започне да се прекалява със сладкото. Ако се питате как детето ви да не прекалява със сладкото, може би първата ви мисъл ще бъде да ограничите или изобщо да спрете лакомствата.

Съмняваме се, че въобще ще успеете да направите тази стъпка, но дори и да успеете, това не означава, че сте ограничили приема на захар. В интерес на истината и не трябва да правите това.

Истината е, че човешките същества имат биологична нужда от захар и нашите мозъци са еволюирали по този начин. Децата и сладкишите вървят заедно и това е напълно естествена част от развитието им. Има обаче начин да намерите златната среда, а именно да не спирате приема на сладко на децата си, но той да е в такива количества, които не са вредни или да изберете източника на сладък вкус, който не е вреден.

Вижте тези стъпки, с които да помогнете на детето си да не прекалява със сладкото:

Стъпка 1 - Направете крачка назад

Разгледайте как се храните, като цяло, не се съсредоточавайте единствено в приема на сладко. След това се замислете в разпределението на отговорността.

По-точно, родителите са отговорни за това какво, кога и къде се хранят наследниците, а децата са отговорни за това колко и дали да ядат. Доказано е, че това помага на децата да изградят здравословна и положителна връзка с всички храни, включително сладкиши и храни със захар.

До какво се свежда това?

Когато се доверяваме на децата си относно сладкишите и храните със захар, можем да им помогнем да постигнат баланс и да премахнат това, което често чувстваме като мания по захарта. Ние (като родители и лица, които се грижат за децата) решаваме кога да сервираме тези храни, а децата ни решават колко да изядат.

Стъпка 2 – Замислете се защо детето е обсебено от захарта

Детето прекалява със сладкото

Често храните със захар са ограничени по някакъв начин, което означава, че ние (като родители) се опитваме твърде много да контролираме тези храни. Много причини могат да бъдат част от това защо родителят чувства, че детето му е обсебено или жадува за захар, но често това е, когато има ограничение. Когато са наложени забрани, сладкишите, лакомствата и храните със захар могат да се разглеждат като „забранения плод“.

Как изглежда това за едно дете? Естествено, то веднага ще си помисли: „Искам повече, тъй като не мога да имам толкова много.“

Защо това е важно?

Когато напълно ограничаваме сладкишите, засрамваме ги или създаваме лоша атмосфера около тях, децата забелязват. Всъщност те може да искат тези храни още повече.

Стъпка 3 - Сервирайте ги. И понякога не ги ограничавайте

Да, правилно разбрахте, давайте на децата си сладкиши и в някои случаи им дайте дори трябва да изядат всичките сладкиши, които поискат. Можете да си мислите, че детето ви ще изяде промишлени количества сладко и никога няма да спре, но това не е истина.

Това, което ще откриете, може да ви изненада: когато оставим децата да ядат колкото искат от определена храна, тя не става толкова специална. Това помага на децата да се научат да се саморегулират около сладкиши, което е точно това, което искате. Така децата ще знаят, че сладките винаги ще бъдат налични и че няма нужда да прекаляват, когато ги сервират, защото вие ще ги сервирате отново.

Стъпка 4 - Не говорете за тези храни като добри или лоши

Здравословно хранене на детето

Спрете да превръщате сладките в нещо, което не са: нещо, което ни кара да се срамуваме или осъждаме, когато ги ядем. Когато започнем да етикетираме храната като добра или лоша, ние започваме да влагаме преценка. Това прави ли ни лоши хора, ако ядем бисквитка? Абсолютно не, но това послание или добро и лошо може да бъде интернализирано за малкото дете. Децата под 12-годишна възраст са конкретни мислители, което означава, че мислят черно-бяло. Храната си е храна и ние трябва да помним това, ако искаме да възпитаме здравословна връзка с храната в нашите деца.

Стъпка 5 – Не използвайте сладкишите като награда за друга храна

Когато предлагате храна като награда, помислете за съобщението, което изпращате: „Трябва да си изям броколите, за да си взема бонбоните. Това е най-бързият начин да направите сладкото да изглежда специално.

Вижте и какво е влиянието на шоколада върху децата и какви детски здравословни закуски да им предложите.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest