Виенският ябълков щрудел е любим на хиляди хора по цял свят. Щруделът прилича на баница с ябълки, защото се прави от тънки кори и се завива на руло.
Датата 17 юни е много подходящ момент да поговорим малко за сладките черти на това тестено изкушение, защото се отбелязва Денят на ябълковия щрудел.
Ябълковият щрудел има такъв успех, защото именно ябълките се съчетават най-добре с всеки вид тесто. Векове наред австрийците си избирали булка според способността ѝй да прави вкусен ябълков щрудел.
Най-добре се прави щрудел не с готови кори, а с домашно направени /виж галерията/, които се изтеглят до такава степен, че тестото да е тънко като хартия за цигари Ако сложите листче с нещо написано отдолу, трябва да можете да разчитате през разточената кора за щрудел.
Някои от тайните на виенските пекари отдавна са разкрити и благодарение на това много хора могат да се порадват на вкуса на истински щрудел, приготвен в собствения им дом.
Виенските пекари никога не мажат ябълковия щрудел преди печене с олио, а със зехтин. Те не пълнят щрудела само с ябълкови парченца, а добавят към тях захар, канела, малко ром и нарязани орехи.
Самите парченца ябълка се топват предварително в сметана и едва след това плънката се разпределя върху тестото. Най-добре е да сервирате ябълковия щрудел, когато е току-що изваден от пещта.
За контрастно усещане горещият щрудел се сервира със сметанов сладолед. Тестото за щрудела трябва да е направено много прецизно, за да се получи истински кулинарен шедьовър.
За приготвянето на тестото е необходимо пресято брашно, яйце и олио или масло. Според традиционната виенска рецепта вместо олио се използва свинска мас.
Тестото се замесва с малко топла вода, в която са добавени три капки оцет. Тестото трябва дълго да се меси, докато започне да се отлепва от ръцете. След това се разделя на няколко части и се оставят за два часа в хладилника.
Парченцата тесто се слепват две по две, като между тях се капва малко зехтин. Разточват се, като се дърпат с ръце едновременно във всички посоки, докато станат напълно прозрачни.
Преди да се сложи плънката, кората се маже със зехтин, поръсва се с галета и отгоре се разпределят ябълките, смесени със захар, ром, канела и орехи.
За истинския виенски щрудел е добре парченцата ябълки предварително да се запържат в масло. Но и суровите ябълки са подходящи за плънка.
След като свиете щрудела на руло, отново го намажете със зехтин. А за да не се получи прекалено сух, докато се пече, два-три пъти го намажете отново. При температура на фурната сто и осемдесет градуса щруделът се изпича за около час.
Коментари