Не си мислете, че е невъзможно да сготвите пухкав бял ориз, зърната на който да са отделени едно от друго, без да прилича на каша. Възможно е, ако знаете няколко кулинарни тайни, като точното количество вода, топлината и плътния капак под ръка.
Вижте стъпките, които ще ви помогнат да осъществите тази задача:
1. Изплакнете и накиснете
Изплакнете ориза няколко пъти в студена вода. Причините за изплакването на ориза са две. Някои от фабриките, произвеждащи ориз, слагат талк, като помощно вещество при меленето. Другата причине е, че по този начин се отмива нишестето, което прави ориза лепкав.
За повечето ястия можете да получите добър резултат и без да накисвате ориза. Ако оризът е стар, се накисва за 30 минути, което прави зърната по-крехки. Не забравяйте да изцедите водата хубаво, за да не използвате по-голямо количество вода при варенето.
2. Прост метод за готвене
Има много различни методи за готвене на ориз, но най-простият е методът на абсорбирането: оризът се приготвя в измереното количество вода, така че по време на приготвянето цялата вода да се абсорбира. Тъй като нивото на водата ще падне, парата ще завърши готвенето.
Ключът към този метод е да определите точното количество вода. Като общото правило е да използвате 1-1/2 до 1-3/4 чаши вода на чаша дългозърнест бял ориз, а обикновеният ориз се вари в съотношение 1:3 с вода.
Кафявият ориз се нуждае от повече вода, а по-късозърнестият изисква по-малко. Имайте предвид, че повече вода ви дава по-мек и лепкав ориз, а по-малко вода води до твърд ориз, подходящ за оризови салати.
3.Оставете го да почине
След около 12 минути течността трябва да се абсорбира. Ако сервирате ориза сега, ще видите, че най-горният слой е по-пухкав от този под него, който може да бъде много по-влажен и чуплив. Сега трябва да проявите търпение.
Нека оризът стои далече от огъня поне за 5 минути или най-много 30, необезпокояван и под капак. Това позволява на влагата да се преразпредели, което води до по-равномерно структура на слоевете.
Разбира се, ако искате може да готвите ориза в специална тенджера за ориз. Но ако не ви е нужно толкова голямо количество, по-добре да си спестите тази покупка и да продължавате да го готвите на котлон.
Сега след като знаете как да приготвите перфектния ориз, можем да ви препоръчаме някои от тези прекрасни рецепти с ориз:
- постен ориз;
- оризова супа;
Коментари
Някой може ли да ми препоръча, къде в БГ се продават такива спец. тенджери за варене на ориз/аз съм от Варна/ и долу-горе, колко струват?
Аз ям ориз в промишлени количества, мога всеки ден да ям и пак не ми омръзва.
За справка-не ям месо и бял хляб.
Всички признават умението ми да готвя, но винаги ми е интересен и опитът на други хора.
Аз варя ориза 1 към 4, когато искам да е нагъсто.
Първо задушавам лук, докато стане прозрачен, след това задушавам и ориза докато стане прозрачен, след това слагам лъжица сол, разбърквам и оставям тавата настрани. След около пет-десет минути наливам топла или вряла вода, или бульон. Ако го готвя с пиле, например, слагам нарязаните на порции сварено пиле и пека на 250 градуса. След половин час прибавям скилидки чесън, джоджен или градинска чубрица, може и двете и изключвам фурната. След около пет минути изваждам тавата. Същата система прилагам ако оризът е с гъби - задушени, свинско месо /печено/. Сервира се с малко квасена сметана. А салата със зеле, моркови и магданоз, полята със зехтин и лимон е просто препоръчителна към това ястие.
Има и разбира се, разни Докторски оризи, да не споменаваме имена, от които дори Туткал не може да се свари, просто нямат разваряване.
Моят съвет е, да се експериментира със съответния ориз с който разполагаме, докато не му се хване цаката ;-)
Важното е да се охлади след готвенето бързо, за да няма лепкави изненади!