Албания, една от най-малките балкански държави, за която доскоро се считаше, че не е пример за гостоприемство, всъщност е истински рай за любителите на кулинарния туризъм. Местните жители са широко усмихнати и приветливи и с радост ще Ви запознат с традиционната албанска кухня.
С изненада ще откриете, че голяма част от ястията, които се приготвят и консумират в Албания, много приличат на нашите не само като приготовление, но и по име.
Ето някои от типичните албански печива и сами можете да си направите аналог с родната ни кухня:
Националният десерт Трилече, който се приготвя с печени блатове
Необходими продукти: 6 яйца, 320 г захар, 400 г брашно, 320 г мляко на прах, 250 г карамелен сироп, 1.8 л прясно мляко, 380 г сладка сметана, 2 пакетчета ванилена захар, 1 пакетче бакпулвер
Начин на приготвяне: Белтъците се разбиват и към тях се прибавят захарта и ванилията, а след това и жълтъците един по един. Всичко се разбива добре, добавя се брашното и ванилията и се разбърква. Сместа се пече около 40 минути на 180 градуса, като фурната трябва да е предварително загрята. Блатът се набожда на няколко места с вилица, за да може да диша. Отделно сметаната се загрява на котлон и се изсипва в тавата, в която е бил печен блатът, а той се слага върху нея. 500 мл от млякото се загряват и към тях се добавя млякото на прах при непрекъснато бъркане. Добавя се и останалото мляко и след като се загрее достатъчно, но без да кипва, млечната смес се изсипва върху блата. Оставя се да изстине, намазва се с карамелен сироп и сладкишът Трилече е готов за севриране.
Албански бюрек
Необходими продукти: 1 пакет бутертесто, 500 г спанак, 1/2 кисело мляко, 3 с.л. извара, 200 г натрошено сирене, 5 яйца, 1 жълтък, сол, черен пипер и мащерка на вкус
Начин на приготвяне: Млякото и яйцата се разбиват и към тях се прибавят ситно нарязаният спанак, сиренето, изварата, мащерката, черният пипер и солта. Всичко се разбърква много добре. В намазнена тавичка се слага по 1 или 2 листа от бутертестото и върху тях се слага от плънката, след което се захлупва със следващият лист тесто, като се запечатват внимателно краищата на листовете, за да не изтече плънката. Редуват се лист тесто и плънка, като най-отгоре трябва да остане лист тесто, който се полива с разбитият с малко вода жълтък. Всичко се пече в предварително загрята фурна на 200 градуса.
Коментари