Всички знаем, че Америка е конгломерат от народности. Ястията имат най-различен произход – еврейски, полски, ирландски, британски, китайски...почти от цял свят. В Южните щати силно влияние имат френските и латиноамериканските традиции.
Американския опит
Североамериканската кухня е, общо взето, европейска по произход и това се вижда в кулинарните техники и стила на хранене. Но например еврейските кифли, пушената сьомга, огромните двойни и тройни сандвичи, гигантските салати не могат да се срещнат никъде другаде освен в Ню Йорк. В калифорнийския или нюйоркския суши бар винаги има нещо не японско, а барбекюто или печените ребърца от Средния запад не могат да се сбъркат с нищо друго.
Всичко това се дължи донякъде на количествата, сервирани в американските заведения. Сандвичът не е лека закуска, а огромно блюдо. Пържолата ще стигне за трима души, а от европейска гледна точка една порция сладолед представлява огромна ваза, пълна с невероятни количества сметана, сладолед и холестерол. Човек би гледал с отворена уста три дечица, опустошаващи блюдо с печени ребърца и пържени картофи в количества, достатъчни да уплашат някой възрастен французин.
Американски Продукти
Представяме ви характерни американски продукти, които са само малка част от съществуващото изобилие в американската кухня надлъж и шир.
Ядки
Америка е родината на фъстъците, макадамията и американските орехи, отглеждани в огромни плантации. Те са и основа на много ястия. Паят с американски орехи е запазена марка. С ядките се правят кифли, пралини и плодови пити.
Плодове
В Америка има много плодове, но някои са особено популярни. Сините боровинки са дребни и кръгли, но могат да се ядат сурови или добавени в боровинкови пайове, кифли, пудинги, кремове и американски палачинки. Намират се пресни или консервирани. Червените боровинки се берат към края на годината и се използват като сините.
Тикви
Тиквата е идеално допълнение към всяко основно ястие. Може да се сготви по най-различни начини, на пазара се намира във всякакви големини, като има два основни типа – лятна и зимна. Летните са по-малки, зимните имат твърда кора и по-твърда пулпа. Излишно е да ви напомняме за вкуса на американския тиквен пай.
Риба
Готвят се всякакви риби – сладководни и морски. Американците много обичат черупчестите. Омари, стриди, скариди, раци и миди се смятат за големи лакомства. Готвят се самостоятелно, но и в задушени ястия или рибни супи.
Зърнени храни
Равнините на Средния запад се славят от десетилетия с произвежданите големи количества пшеница и царевица. Те са основа на много рецепти – царевичен хляб, пудинги, кейкове, царевични кифли. Най-хубавото среднозападно ястие е царевицата на командира – сварено в подсолена вода и поднесена с топено селско масло.
Техники и съвети
Ако човек разгърне старите американски готварски книги, ще намери архаични термини като scallion вместо пресен лук и skillet вместо тиган – думи, пренесени от преследваните пуритани в новата им родина, и отдавна излезли от употреба в метрополията. Някои термини са остатъци от езика на VII в., а други са заемки от чужди езици.
Рибена яхния (Chowder)
Това е едно от популярните американски ястия. Яде се от Ню Хемпшир до Северна Канада. Приготвя се от риба и се сгъстява с картофи. В рецептата от Ню Ингланд има миди и парчесолено свинско за допълнителен аромат. Думата chowder едва от френското chaudiere – яхния. Първоначалната гъста рибена супа е включила в себе си зеленчуци, месо и птиче месо. Царевичната рибна яхния съдържа солено свинско, кромид лук и картофи.
Печене в тиган
Някои от традиционните готварски методи напомнят за усвояването на новите територии като печенето в железен тиган или заравянето на захлупена дебела желязна тенджера в пепелта на огъня, както и икономичните бавно варящи се гювечи, образец за които е гювечът по нюингландски.
Готвене на открито
Готвенето на открито е основна част от хранителните навици на американците - за това спомага и климатът. Живеещите в ранчо първи започват да готвят на открито – това е предшественикът на барбекюто, най-бързият и най-ефикасният начин да бъде задоволен ненаситният апетит но гладните земеделски работници и пастири.
Вижте особености на креолската кухня.
Царевичен хляб
Той е плътен, солиден и леко сух, много вкусен, когато се намаже обилно с краве масло и се поднесе с американската яхния Чаудър.
Земни пещи
На онези места в Съединените щати, където властите позволяват да се палят огньове на открито, традиционното опичане (и изяждане) на цяло прасенце е допълнено с други вкусни изкушения. Най-напред в земята или пясъка се изкопава дълбока дупка, която се постила с големи порести камъни. На дъното се запалва огън и камъните се нагорещяват до червено. Върху тях се нахвърлят мокри водорасли и се нареждат продукти, които се изпичат бързо – миди, разни морски продукти, дори цели пилета, покриват се с още мокри водорасли и накрая се слага брезент, който да задържа парата. Приготвената по този начин храна е сочна и крехка.
Салати
В Щатите това е приоритет на Западното крайбрежие – американците проявяват повече изобретателност в тази област в сравнение с британците. Изобилието от екзотични плодове и зеленчуци отчасти обяснява невероятно апетитните резултати. Много вкусни класики като например салата Цезар, Уолдорф и Коб имат калифорнийски корени.
Сладкиши
Америка има силни традиции в домашните печива и е родината на шоколадовите сладки, бисквити и кифли. Американската кифла е много по-различна от британското печиво с мая. Тя прилича по-скоро на голяма питка, но се появява в много варианти – с шоколад, боровинки, ягоди - списъкът е безкраен. Бисквитите са богати, хрупкави, тройно по-големи от британските и изобилстват с ядки и шоколадови парченца.
Сладоледът е страстта на американците, а най-разкошен е Никърбокър - великолепна смес от сладолед, плодов сироп, нарязани пресни или консервирани плодове, шоколад и ядки.
Коментари