Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Какво да правим с листата от пащърнак

Какво да правим с листата от пащърнак

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716723
Какво да правим с листата от пащърнак

Известни са ползите на пащърнака, както и кулинарното приложение на корена, но какво да правим с листата му? Трябва ли да ги изхвърлим или може би са ядливи и полезни?

Като цяло този зеленчук е много полезен и незаслужено малко използван в ежедневното хранене. Освен това има и голям набор лечебни свойства.

Кулинарна употреба на листата от пащърнак

Да, младите листа на пащърнака са годни за консумация, но няма да допаднат на всеки. Вкусът им е много специфичен поради високото съдържание на етерични масла. Освен това те са доста лютиви и направо „парят”, дори може да провокират изгаряне, особено когато са в контакт с мокри кожни участъци на светлокожи хора и хора с чувствителна кожа.

Младите листа пащърнак са меки и крехки и освен пикантен лютив вкус, имат и горчивина. Варените листа от пащърнак са вкусни и имат свой аромат, според някои доста приятен.

По принцип едва ли ще можете да консумирате листата самостоятелно. Но подправянето на салати, супи, плънки и гарнитури с нарязани листа от пащърнак е напълно подходящо. Добре е да се смесват с други билки. Такива смеси се използват за овкусяване и заготовки за супи. Можете да ги използвате и като пълнеж за солени палачинки и пайове, като ги запържите в масло със стар или зелен лук, за пълнеж на омлети или бъркани яйца, за сосове и т.н.

Също така зелените части на пащърнака могат да се събират за бъдеща употреба – от тях се получава чудесна подправка. Накълцайте на ситно и изсушете или просто ги замразете. Можете да ги добавяте към супи, към бульони и различни ястия от задушено месо, риба и зеленчуци.

Употреба на листа от пащърнак в народната медицина

Листата на пащърнака се използват отдавна самостоятелно или заедно с корена в народната и традиционната медицина, както и във фармакологията. Затова не ги изхвърляйте!

За използване в народните рецепти трябва да се събират по време на периода на цъфтеж на зеленчука. Върховете на вече узрели зеленчуци (в периода, когато се изкопават за съхранение) вече съдържат по-малко полезни лечебни вещества. Зелените върхове (стъбла, листа) се сушат на открито, разпръснати на тънък слой, за предпочитане не на течение. Трябва да се разбъркват периодично, докато изсъхнат. Съхранявайте, както всички сухи билки, на тъмно и сухо място.

Надземните части на пащърнака са най-богатият източник на етерични масла и фурокумарини. Това позволява тази пикантна билка да се използва като отхрачващо и болкоуспокояващо средство, успешно лекува хроничен бронхит.

За да приготвите средството, трябва да залеете 2 супени лъжици суха билка с чаша вряща вода. Запарете за около половин час. Тази запарка може да се пие и да се прави гаргара. Премахва много добре бронхиалната кашлица.

От листата на пащърнака се приготвя успокояващ чай. Подобрява функционирането на нервната система, както и допринася за производството / възстановяването на меланин в кожата след слънчево изгаряне. Този чай се приготвя от предварително изсушените и ситно нарязани листа и стъбла от пащърнак, смесени с липов цвят. Прието е да се добавя и мед.

Рецепта за отвара от листа от пащърнак

1 супена лъжица сушени нарязани листа от пащърнак с 1 литър вода се варят половин час, охлаждат се, филтрират се и се поставя на тъмно и топло място за 1 ден. Отварата се консумира по 1 супена лъжица три пъти на ден.

С отварата от листа от пащърнак, приемана вътрешно, в народната медицина се лекуват камъни в бъбреците и уролитиаза, помага и при колики.

За лечение на косопад и плешивост се използва отварата от листа. Тя се приема през устата по 1 супена лъжица 3 пъти на ден преди хранене. В същото време пресен сок от корени или тинктура от листа в съотношение 1:10 се втрива в скалпа през ден в продължение на един месец. Ако е необходимо, повторете курса на лечение след месец.

Рецепта за тинктура от листата на пащърнак

10 г листа се заливат със 100 мл ракия или водка (или спирт 95%, разреден с вода 1:1). Оставя се на тъмно в стъклен съд с капак за 2-3 седмици, след което се прецежда и се съхранява на тъмно.

Внимание! Трябва да бъдете внимателни с растението, особено в горещия сезон. Когато се консумират листа и семена от пащърнак, кожата става по-чувствителна към ултравиолетовата светлина, а зелените части отделят толкова много летливи вещества, че могат да причинят изгаряния.

Вижте още всичките ни вкусни и полезни рецепти с пащърнак.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest