Йодът е минерал, който играе фундаментална роля при множество процеси в организма, свързани с метаболизма.
Имаме нужда от йод и за правилния растеж и развитие на тъкани, за нашия мозък и нервна система, но най-жизненоважната му роля е в участието му за правилното функциониране на щитовидната жлеза и производството и на тироидни хормони. Именно те извършват незаменими функции като регулиране на метаболизма, растежа на тъканите и поддържането на телесната температура.
За да функционират правилно тироидите, тироидните хормони трябва да са в адекватното количество - нито да са прекалено, нито да са в оскъдица. Затова и се грижи ценният минерал йод.
Той се съдържа в множество храни от животински и растителен произход, но тук ще се спрем на ядките, които са богати на йод.
Първенец сред тях е кашуто, то съдържа 10 микрограма на 100 грама от продукта.
Фъстъците са с приблизително подобни показатели, последвани от орехите с 2.06 микрограма на 100 г.
В бадемите и лешниците също се съдържа известно количество йод, 2.00 микрограма на 100 г.
От соевата ядка също може да си набавите от ценния минерал.
В зависимост от възрастта и специфичните нужди на всеки организъм, дневната препоръчителна доза от прием на ядки и други храни с йод може да варира.
Затова правилно е да се консултираме с диетилог или лекар специалист, който да ни състави диета, в която да е указано колко количество от минерала е необходимо да приемаме, а оттам и да знам какъв грамаж от ядките, съдържащи йод, да консумираме.
Ако искате да си набавите йод, добра идея е да консумирате вид ядково мляко.
Коментари