Съвременният начин на хранене предполага у дома да има някакъв вид вкусно ядково масло за закуска. Или просто за създаване на вкусово удоволствие чрез лъжица ароматно масло от ядки в овесената каша, в салатата или във здравословното ви ястие.
Ето какво представляват, как се правят ядкови масла и кои са те.
Масло от ядки - начин на производство
Всъщност по-правилното название е крем от ядки предвид консистенцията на тези продукти. Ядките съдържат около 50 процента мазнини, които се отделят при механичното им смилане в блендер или друг уред. Колкото по-дълго се смилат ядките, толкова по-течно е маслото или т.нар. тахан.
Съществуват гладки ядкови масла с мека и по-течна текстура като олио, които се използват като заместител на зехтин и слънчогледово олио.
Видове ядкови масла
Масла от един вид ядки
Те се разпознават по това, че имат само една съставка в себе си. Обикновено се изписва, че са 100 % фъстъци, кашу, бадеми, кокос и други ядки. Те не съдържат овкусители и са най-пълноценните по отношение на хранителни качества масла.
Масла от различен вид ядки
Този продукт се състои от няколко вида ядки и въпреки че в ароматно и вкусово отношение няма единност, не им се добавят овкусители. Вкусовите комбинации при тях понякога са удивителни. Наличието на хранителни вещества също е много наситено. Най-популярни са маслата от бадеми с кокос, кашу с кокос, а тройното ядково масло от фъстъци, кашу и бадеми е истинска класика.
Протеинови масла от ядки
Тези масла обикновено са изкуствено обогатени с протеини и имат по-малко мазнини в тях. Съотношението на аминокиселините при тях е перфектно, много са добри за мускулен растеж.
Ароматизирани ядкови масла
Тези продукти са обикновено кремове за мазане върху хляб и освен масла, съдържат и други продукти. Лешниковият крем например, може да съдържа само 13 процента ядки в компанията на захар, палмово масло, мляко на прах, какао, сол и други добавки. Те са с по-високо съдържание на захар, мазнини, сол и по.малко витамини и минерали.
Най-популярните ядкови масла
Фъстъчено масло
Това е най-популярното масло, което съдържа много протеини, мононенаситени и полиненаситени мастни киселини, фибри, витамини, минерали, желязо, холин и други ценни съставки;
Бадемово масло
Бадемовото масло е чудесна алтернатива за тези, които са алергични към фъстъченото масло. Има горчиво-сладък вкус и съдържа фибри, омега- 3 мастни киселини, витамини, минерали;
Масло от кашу
Маслото от кашу е с високо съдържание на въглехидрати. Съдържа и ненаситени мастни киселини, редки витамини, ценни минерали, антиоксиданти;
Лешниково масло
Естественият прекрасен вкус на лешника прави това масло особено любимо на всички. Наред с това лешниковото масло съдържа макронутриенти, витамини от група В, минерали.
Масло от шамфъстък
Това е рядка ядка с изискан вкус, вече достъпна за всички слоеве на населението, докато в древността е била забранена за простолюдието. Съдържа много фибри, ненаситени мастни киселини, витамини, минерали, холин.
Съхранение на ядкови масла
Може да се съхраняват в хладилник, но това прави маслото твърдо, в топло помещение пък стават прекалено течни.
Най-добре да се държат в затворен шкаф, на място, защитено от пряка слънчева светлина и топлина.
Вижте още:
- Ето как лесно да си направим сами ядково мляко;
Коментари