Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Аранчини - сицилианска улична храна

Аранчини - сицилианска улична храна

Аранчини - сицилианска улична храна

Уличната храна в Сицилия е неразделна част от културата на този горещ остров, която има специално място в живота на сицилианците и привлича заинтригувани туристи.

Ако имате късмета да се разходите по улиците на Палермо или Катания, не пропускайте възможността да опитате оризовите топки аранчини, най-популярната улична храна в Сицилия.

Ястието се сервира както в ресторанти, така и в кафенета като оригинално сицилианско предястие. Ако не можете да ги опитате в страната, може да се научите да ги приготвяте у дома.

Аранчини, получили името си от кръглата форма и оранжев цвят, който се получава чрез пържене. Външно оризовите топки с диаметър 8-10 сантиметра наистина приличат на аранчини - в превод от италиански малки портокали.

Можете да си купите аранчини на пазара или на улични сергии, а ако сте в Палермо, не забравяйте да посетите Ke Palle - магазин на подписващи аранчини!

Това е оризово ястие, а смляно месо с подправки се използва като традиционен пълнеж. Понякога се добавят зелен грах, моцарела и доматен сос. Топките могат да се пълнят с абсолютно всякакви съставки: шам фъстък с бял сос, шунка, сьомга, патладжан, гъби и дори шоколад. Преди пържене те се овалват в панировка, а шафранът се използва за получаване на характерния оранжев оттенък.

Според една от версиите рецептата за аранчини е донесена в Сицилия от арабите, за които оризовите ястия с месо и подправки са позната храна. Смята се, че панирането започва да се използва по времето на Федерико II, който взема хляб със себе си, когато ходи на лов или пътува. Хрупкавостта удължава срока на годност на ориза и топингите, което улеснява транспортирането на храната в тази форма.

Аранчини са търсени не само в Сицилия, но и в цяла Италия. Според легендата, извън страната за първи път научават за хрупкавите оризови топки с различни пълнежи от романите на италианския писател и почитател на това ястие Андреа Калоджеро Камилери. Едно от произведенията му дори е наречено Arancini Montalbano.

В различни части на Италия можете да опитате аранчини с различни размери и форми (обикновено кръгли или крушовидни). Интересното е, че пълнените с моцарела топки се наричат arancini di riso al telefono, защото топеното сирене се простира до устата ви като телефонен проводник.

А на празника на Света Лусия (всяка година на 13 декември), когато брашнената храна е забранена в Сицилия, вместо ястия с брашно, се сервират аранчини от всякакви размери, видове и форми.

Има много варианти за приготвянето на това ястие. Ще споделим рецепта, която можете да подобрите и допълните според собствения си вкус, както и тайни за готвене.

За перфектните аранчини ви е необходим специален ориз. Вземете ориз за ризото или за суши. Ако такива зърнени храни не са на ваше разположение, можете да се справите с ориз с високо съдържание на нишесте, най-важното е да не използвате ориз на пара.

Аранчини

В рецептите обикновено се посочват доста скъпи и редки сирена, така че не се колебайте да вземете твърдо сирене вместо това.

Изберете от наличните яйца, галета и пълнещи съставки. Моцарелата е най-популярният вариант за пълнене, но за по-задоволително ястие добавете шунка към сиренето. Направете аранчини с кайма и зелен грах или пиле и картофено пюре за обяд или вечеря.

Необходими продукти:

Оризова обвивка:

шафран - 1 щипка;

масло - 15 г;

ориз - 250 г;

вода - 600 мл;

сол - 1 щипка;

сирене - 50 г твърдо.

Панировка:

хлебни трохи - 1 ч.ч.;

брашно - 100 г;

вода - 150 мл;

сол - 1 щипка.

Пълнеж:

лук - 1/4 бр.;

растително масло - 2 с.л.;

свинска кайма - 50 г или говежда;

червено вино - 25 мл сухо;

домати - 100 г;

зелен грах - 50 г;

сирене - 25 г твърдо;

сол - на вкус;

черен пипер - на вкус.

Начин на приготвяне:

Оризови аранчини

Изсипете 100 мл вода в шафрана. Настържете сиренето на ситно ренде. Залейте ориза с подсолена студена вода (1:2), поставете на котлона. След като заври, намалете огъня до минимум, варете още 10-12 минути, покрити.

Изсипете шафрана вода в почти сварен ориз и разбъркайте, оставете да къкри още 5-7 минути под капака. Отстранете от огъня и добавете масло, проверете до пълно разтваряне. Добавете настърганото сирене и отново разбъркайте.

Разстелете ориза тънко върху голяма чиния, за предпочитане плоска. По-голямата част е готова, от нея ще се получат 5-7 топки.

Пригответе пълнежа. Нарежете лука на ситно и запържете в растително масло до златисто кафяво. Добавете кайма, пържете до омекване. След това налейте 25 мл сухо червено вино и оставете да къкри още 5 минути.

Нарежете доматите на малки кубчета, запържете в растително масло заедно със зелен грах (можете да вземете пресни, консервирани или замразени). Комбинирайте зеленчуците с кайма, сирене и подправки.

Пригответе панировката. Изсипете брашно в купа, добавете сол, вода. Омесете гладко тесто, да не останат бучки. Поставете трохите за хляб върху плоска чиния.

На една длан поставете 2 с.л. оризова маса, леко натиснете, поставете пълнежа в средата, оформете топка или конус. Не мокрете ръцете си с вода преди да оформите топчетата, оризът трябва да е лепкав. Потопете топката първо в тестото, след това в трохите.

По-добре е да вземете масло за пържене, което е предназначено за високи температури. Загрейте го до 200 градуса, спазвайте температурния режим. Ако мазнината не се загрее достатъчно, тогава топките ще поемат твърде много от нея, а ако се прегрее, ще изгорят отгоре и няма да се изпържат вътре.

Потопете аранчините във врящото масло с помощта на лъжица. Пържете на порции, за да не залепнат топчетата. След 3-4 минути, когато се образува златисто-кафява коричка.

Извадете така приготвените аранчини и ги поставете върху хартиена кърпа - тя ще поеме излишното масло.

Сервирайте това традиционно ястие от сицилианската кухня (и въобще италианската кухня) горещо, с доматен сос. Приятен апетит!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest