Свинският джолан има много вариации за готвене. Може би най-често приготвената рецепта, която съдържа свински джолан, е под формата на гювеч. Всъщност няма особено значение как ще си го приготвяте. Може да бъде цял и изпечен - по този начин, може да си го разделите на по-едри парчета и да го направите на порции, а може и да го нарежете на хапки. Това няма да промени вкуса на гозбата. Естествено много по-ефектно би изглеждал джоланът, ако е цял.
Това, което не бива да забравяте, ако готвите такова месо, е да сложите няколко ароматни подправки. Става дума за чесън, дафинов лист и бахар – просто задължително допълнение. Ако не сте любител на чесъна, сложете съвсем малко, но не го пропускайте. Дава страхотен аромат на джолана и наистина ще ви хареса. Дафиновият лист има много особена миризма, която напълно се допълва с мазният свински джолан, същото се отнася и за бахара.
Да не забравяме и черният пипер. Иначе като продукти могат да се използват най-различни, почти без ограничения. Ще стане много вкусен с картофи, с ориз, с булгур. Но като че ли това, без което джоланът не може, са моркови и гъби – вървят заедно, а и става вкусно.
Класическа гозба с джолан е в глинен съд, месото на порции, картофи, лук, чесън, споменатите вече подправки и малко вино за аромат.
Ако правите гювеч, не забравяйте чубрицата. В случай, че ще го печете самостоятелно, без зеленчуци, намажете месото, за да не стане много суха коричка и го шпиковайте с чесън и сини сливи. Може да го намажете с мазнина, червен пипер и всички останали подправки, които искате да добавите – направете и леки прорези по кожата, за да сложите скилидките и сините сливи.
Ето и една много вкусна рецепта, за която месото трябва да престои в марината:
Крехък свински джолан
Необходими продукти: свински джолан, бяло вино, соев сос, сок от половин лимон, мед, горчица, черен пипер – млян, дафинов лист, 2-3 зърна бахар, червен пипер, няколко скилидки чесън, олио, сол
Начин на приготвяне: Направете марината от виното, соевия сос, дафиновия лист – натрошен на парченца, черния пипер и бахара. Шпиковайте джолана с няколко скилидки чесън и го залейте с маринатата. Нека да престои по този начин на хладно поне 12 часа. След това го извадете от течността, махнете скилидките чесън, посолете и го намажете със смес от олиото, лимоновия сок, горчицата, червения пипер и меда.
Сложете го в пръстен гювеч, добавете малко мазнина на дъното му, за да не залепне, долейте малко водичка и захлупете с капака. Сложете гювеча във фурната, включете я на 140-150 градуса и печете в продължение на 3 часа. От време на време проверявайте дали има достатъчно течност вътре и ако е необходимо, долейте топла вода.
Проверете дали месото е задушено (с дървено шишче – ако изтече бистър сок, значи е готово) и отворете съда, за да се запече отгоре и да придобие коричка. Когато и това се случи, сервирайте с подходяща гарнитура – картофи, броколи, задушени зеленчуци. Помнете, че ястие в глинен гювеч не се готви на силна фурна. Става бавно, но много вкусно и е подходящо меню за почивните или празнични дни.
Коментари