Туршията е традиционна за всяка българска трапеза през зимните месеци. Тя е чудесно мезе за ракия и вино. Еднакво обичана е както от месоядци, така и от вегетарианци. Също така е и един приятен начин да си напомним за предстоящите топли месеци. По повода ето и три неустоими рецепти за селски туршии:
Туршия с мариновани дюли
За тази не толкова популярна туршия ще са ви необходими 14 кг дюли, 2.5 кг захар, 2 л оцет, 10 г карамфил, 5 г канела, 3 л вода
Начин на приготвяне: Измийте добре и нарежете дюлите на еднакви резени. Почистете парчетата от плода от семките и каменистите клетки. След това резените се обелват. Направете солен разтвор от три литра вода, смесени с две супени лъжици сол. Поставете дюлите в разтвора, за да не потъмнеят. Марината се приготвя, като към леко затопления оцет добавите захарта и бъркате, докато се разтопи. Добавете карамфила, канелата и водата. Кипнете течността.
Бланширайте за 10 минути дюлите. Охладете ги и ги наредете плътно в буркани. Залейте ги с горещата марината. Стерилизират се 15 минути.
Чеснова туршия без варене
От този вид свежа туршия става перфектно мезе за абсолютно всичко. Необходимите ви продукти са 1 кг пресен чесън, наскоро оформил се на скилидки, 3 с.л. сол, 4 с.л. оцет, 4 с.л. захар, 10 зелени джанки (по желание)
Начин на приготвяне: Почистете и измийте добре чесъна. Премахва се брадата и най-горната люспа. Наредете го плътно в буркани, като по желание можете да сложите между главите джанки. Залейте го със студена вода. Похлупете бурканите и ги поставете на тъмно и хладно място. Чесънът трябва да престои така три дни, като всеки ден сменяте водата с нова.
След последната смяна добавете в буркана по една равна лъжица сол, захар и оцет. Залейте отново със студена вода. Оставяте чесъна да прекипи. Доливайте вода. Тя ще потъмнее, но след няколко дни ще придобие розов цвят. Тогава ще знаете, че тази вкусна туршия е готова.
Туршия с патладжани и магданоз
За този вид туршия са ви необходими 6 кг патладжани, 2 л оцет, 1 л олио, 500 г чесън и 1 връзка пресен магданоз
Начин на приготвяне: Обелете и нарежете по дължина патладжаните. Залейте ги със студена вода и ги оставете да престоят 1 час, за да се отдели горчивият сок. Затоплете в тенджера олиото, солта и оцета. Добавете патладжаните, които трябва да са предварително отцедени от водата.
Дръжте ги така половин час. Извадете ги и ги оставете да се отцедят и охладят. Наредете ги в буркани. Добавете чесън на скилидки и ситно нарязания пресен магданоз. Оставят се на тъмно и сухо място за десет дни, след което туршията е готова за консумация.
Коментари