Най-добрите приятели на чаша отлежало уиски – фъстъците, изненадващо за мнозина са бобово растение, което е по-близък роднина с фасула, нахута и граха, отколкото с лешниците и бадемите. Фъстъците не са само солено мезе, те са изключително здравословни и намират широко приложение в кулинарията.
Фъстъците всъщност са семената на едноименно многогодишно растение, за чиято родина се смятат земите на изток от Кордилерите в централната част на Южна Америка (Бразилия, Боливия, Парагвай). Най-старият открит фъстък е на близо 7600 години. Днес най-големите производители на фъстъци са Китай, Индия и Нигерия.
Освен изключително вкусни, фъстъците са и много полезни. Суровите фъстъци са отличен източник на минералите желязо, фосфор и магнезий. Те съдържат също така калций и цинк, както и големи количества витамини от група B.
Важно е да се отбележи, че фъстъците имат нисък гликемичен индекс и много нисък коефициент на гликемично зареждане, т.е. въглехидратите, които се съдържат в тях, се смила много бавно до глюкоза. Освен това те съдържат ресвератрол, който е естествен растителен антибиотик.
Все пак не бива да прекаляваме с фъстъците, когато приготвяме азиатска салата с фъстъци или любимия ни шоколадов сладкиш с млени фъстъци, защото те са доста калорични. Само в 100 г сурови фъстъци се съдържат около 570 ккал, а ако те са изпечени и осолени – 600 ккал.
Фъстъците имат високо съдържание на мазнини – цели 48.8 процента. От тях се добива така известното фъстъчено олио, както и фъстъчено масло, което, както знаем, е най-добрият приятел на филийката хляб.
Коментари