Скаридите имат безценно място в морската кухня, като тяхната история започва още през далечния 7-ми век. Думата скариди е с английски произход и означава „пигмей“. Първо, морските дарове добиват популярност в китайската диета, като след това те се разпространяват по картата на целия свят.
През 20-ти век скаридите са изключително широко разпространени в американската култура, като тогава се раждат редица класически рецепти с тяхно участие. С навлизането на 20-ти век, морските дарове се сдобиват със заслужено място и в съвременната европейска кухня.
Традиционният начин за приготвянето на тези морски дарове е именно пърженето на тиган. Как обаче правилно да се изпържат скаридите?
Скаридите могат да се изпържат с черупка или без. С черупка те са значително по-сочни и меки. Ако запържвате кралски или тигрови скариди с черупка, те стават готови почти мигновено след поставянето им в тигана.
Не трябва да размразявате скаридите преди пържене. Те се поставят в горещ тиган и се пържат без капак на среден огън. Можете да разберете, когато скаридите са готови, от изпаряването на течността в съда. Тогава можете да преминете към овкусяването, като добавите други съставки към тигана.
Ако решите да размразите скаридите преди готвене, то най-добре да изпълните размразяването с хладка вода или при стайна температура. Размразяването чрез микровълнова абсолютно не се препоръчва.
Времето за пържете зависи от размера и вида на скаридите. Ако запържите прясно замразени или пресни скариди, то те най-често се приготвят за около 8 минути. Ако приготвяте големи кралски скариди, то обикновено са необходими 10-12 минути. За варени или замразени скариди времето е около 8 минути.
Ако запържите скаридите с масло, то тогава е по-вероятно те да станат по-нежни и меки.
Вижте някои идеи за вкусни скариди:
Коментари
Ако както казвате се готвят до изпаряване на водата, тогава изобщо не говорим за пържене. Изпуснат ли вода, те започват да се варят а не да се пържат.
Готови са, когато променят цвета си - от сивкав на оранжев (с изключение на видовете които са си бели и преди и след термичната обработка, те се познават че са готови по това че загубват прозрачния си оттенък).