Лещата е традиционно ястие за българската кухня. Яхния от това вариво редовно присъства на всяка трапеза. Тя е любимо ястие и на малки, и на големи, освен това е изключително хранителна и много полезна. Богата е на растителни протеини, на огромно количество магнезий и фолиева киселина. Тя е и отличен източник на фибри. Именно това я прави идеалната храна.
За да бъде вкусна обаче, готвенето на лещата има тънкости. На първо място е важно да знаете сорта, който е подходящ. На пазара има много видове леща – червена, зелена, черна, кафява.
Червената например се вари изключително бързо и е много популярна в мароканската кухня. У нас най-много се консумира като добавка към салати или под формата на крем супа. Черната леща е популярна в Русия. Зелената – във Франция. У нас най-популярна е класическата кафява леща.
Именно тя е подходяща за приготвянето на яхния от леща, която всички познаваме и обичаме. За една тенджера, която ще е достатъчна за 4-ма души, са ви необходими около 400-500 грама измита и почистена леща. Това става под студена вода, като е добре да я накиснете за кратко – по този начин на повърхността ще излязат възможни замърсители.
Необходими са още и моркови, лук, черен пипер, чушка, чесън, червен пипер и домати, олио. Задължителната подправка за лещата – чубрица!
Първо се вари лещата. За предпочитане е това да се случва на слаб или среден огън, като за кафявата леща са необходими около 30 минути за варене. Още със самата леща добавете чесън, лук, морковите, чушките.
Едва след като лещата и останалите съставки са сварени, добавете доматеното пюре и подправките. Оставете лещата да къкри на слаб огън за около 10-15 минути. Доматите ще направят ястието ви по-гъсто. Ако въпреки това то стане по-рядко от очакваното, можете да го сгъстите с лъжица брашно.
Не бива да пропускате ключовите съставки за готвенето на лещата, а именно - чесънът и чубрицата. Не бива да забравяте, че ястието се приготвя на слаб огън. Така всички съставки ще пусне своя вкус. Смесени заедно - ще направят лещата ви неповторима!
Коментари