Gotvach.bg»Съвети»Как и колко да съхраняваме различните кисели млека?

Как и колко да съхраняваме различните кисели млека?

Как и колко да съхраняваме различните кисели млека?

Какво определя срокът на годност на млечните продукти? На опаковките често има термини, които не знаем или разбираме погрешно: Ултрапастьоризирано, Произведено от пълномаслено мляко и т.н.

Нека да разгледаме видовете млечни суровини, как се обработват и пакетират и как всичко това се отразява на продължителността на живота на млечните продукти.

Видове мляко

- Натурално - това е натурално мляко, което е прецедено, но не е регулирано по масленост. Естественият баланс на мазнини, протеини и въглехидрати в такова мляко е непроменен;

- Нормализирано - Това е мляко, разделено на обезмаслено (течност с нулево съдържание на мазнини) и сметана, след което се възстановява до желаните параметри. Млякото се нормализира, за да не е твърде мазно и да се правят заквасена сметана, извара и други продукти с определен процент на мазнини;

- Обезмаслено - това е мляко, от което при процеса на сепариране е отделена сметаната. На вкус е почти същото като цялото, но като енергийна стойност е наполовина по-малко. Такова мляко и продукти на негова основа се произвеждат за хора, които броят калории.

Метод на обработка на млякото

В зависимост от термичната обработка млякото се разделя на:

- Пастьоризирано - еднократно нагряване обикновено до 60 °C. По време на пастьоризацията вегетативните форми на микроорганизмите умират, но техните спори остават жизнеспособни и при благоприятни условия се развиват интензивно. По правило пълномасленото или обезмасленото мляко, както и сметаната и мътеницата се пастьоризират. Пастьоризираните продукти се съхраняват при ниски температури за кратък период от време;

- UHT - кратко нагряване до 150 °C и бързо охлаждане. Бактериите, които водят до вкисването на млякото, умират, но вкусът и хранителните вещества се запазват;

- Стерилизирано - доста дълго нагряване до 100°C и повече. Всъщност това е преварено мляко, в което не са останали полезни вещества и всички бактерии, включително и млечнокисели, са загинали. От него няма да излезе нито подквасено мляко, нито извара. Но такова мляко може да се съхранява много дълго време. При производството на стерилизирано и ултрапастьоризирано мляко често се използват различни стабилизиращи соли.

В допълнение към суровините и метода на обработка, видът на опаковката влияе върху срока на годност. Меки опаковки (fin-pack, berta-pack и други). Тези торбички са изработени от полиетилен с висока якост. Полутвърда опаковка (различни видове термопласти). По правило това е пластмасова чаша със запечатан "капак", изработен от фолио или филм. Полутвърди опаковки от листови и комбинирани материали (тетра-пак, тетра-рекс и други). Това са картонени кутии с различни форми с многослойно покритие отвътре. Компаниите за млечни продукти обикновено избират опции за полиетилен, пластмаса и евтини картонени опаковки. Ако на тезгяха има мляко в найлонов и хартиен плик, най-вероятно имате пастьоризирано мляко с трайност 3-5 дни. Термопластите най-често се използват за кисело мляко, заквасена сметана и други ферментирали млечни продукти. Най-важното тук е плътността на опаковката. Ако производителят използва висококачествен материал за покритие и стриктно следи газовата среда по време на опаковането, киселото мляко лесно ще се съхранява 5-7 дни.

Колко време да съхранявате млякото и млечните продукти?

Взимайки бутилка мляко от рафта, първо, гледаме срока на годност и се чудим защо има такова разминаване? Продукт на една марка е годен само няколко дни, но изглежда, че е точно същия продукт, но на друга марка - две седмици. Срокът на годност на млечните продукти се определя от производителите. Той обаче не трябва да надвишава сроковете, предписани в нормативните документи на регулаторните органи.

Срокът на годност на млякото, което е леко загрято, за да достигне до потребителите, не може да надвишава 5 дни. Срокът на годност на ферментиралите млечни продукти без стабилизатори и консерванти е не повече от 10 дни.

Срокът на годност на киселото млякото трябва се определя от производителите въз основа на това какви стабилизатори, консерванти и сгъстители са добавени към състава. Производителят е длъжен да премине тестване и да одобри срока на годност за всеки продукт в Rospotrebnadzor. Следователно купувачът трябва да се съсредоточи върху датата, посочена на опаковката.

Оптималната температура за съхранение на късото мляко е 2–4 °C. Това е третият рафт на хладилника, както и зоната на свежест. Дългото мляко може да се постави на горните рафтове и дори на вратата на хладилника. За стерилизирано мляко в опаковка например е допустима температура на съхранение до 25 °C. След отваряне на опаковката максималният срок на годност на пастьоризираното мляко е 48 часа, стерилизираното мляко е 96 часа. UHT се съхранява толкова дълго, колкото е написано на кутията. Млечните продукти трябва да се консумират в рамките на 72 часа.

Как да определите свежестта на млякото

Понякога срокът не е изтекъл и го държите в хладилника, но имате съмнения дали става за ядене. Възможно е да се определи адекватността на продукта не само по срока на годност, но и по външни признаци. Прясното мляко е бяло, хомогенно, без люспи, бучки мазнина и странични вкусове и миризми.

Колкото до киселото мляко, в зависимост от начина на производство, то бива течно (питейно) и кремообразно. Във всеки случай консистенцията на пресния продукт трябва да бъде еднаква.

При резервоарния метод на производство (това е, когато продуктът, първо, ферментира в голям съд и след това се изсипва в контейнери), протеиновият съсирек на продукта може да бъде разбит.

При термостат (когато стартерът се въвежда във вече опакован продукт), съсирекът трябва да е непокътнат. Ако киселото мляко е с парчета плодове, то трябва да е умерено сладко и да съответства на пълнителя по цвят и вкус.

Вижте още:

- На колко градуса се съхранява кисело мляко;

- Киселото мляко замразява ли се;

- Какво съдържа киселото мляко.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Този съвет още не е коментиран. Бъди първият, който ще остави коментар към него:Анонимен